Brno, 26. března - Jsou hvězdy, které nehasnou – takový je název jednoho z oblíbených pořadů České televize. A řadu nehasnoucích hvězd má i brněnské kulturní nebe. Hvězd pódií, stříbrného plátna, mistry břitkého jazyka, pera či bystrého oka za objektivem. Již deset let pořádá časopis Brno Business & Style anketu Brno TOP 100, která každoročně oceňuje i sto nejvýznamnějších brněnských osobností. Ovšem jen některé z nich se umístily ve všech dosavadních ročnících ankety. Patří mezi ně:
Petr Bajer
Vystudoval VUT v Brně, obor ekonomika a řízení. Studium ukončil externí vědeckou aspiranturou na téma teorie řízení. Praxi zahájil v podniku Sigma Slatina v Brně, dále pokračoval v ZES Brno a Škoda Plzeň. Od roku 1991 pracuje jako ředitel Regionální hospodářské komory Brno. Působí také v rámci Pracovní skupiny ředitelů evropských komor.
Petr Bajer
Iva Bittová
Narodila se do muzikantské rodiny v severomoravském Bruntále. Již od prvního ročníku studia na brněnské konzervatoři působila jako herečka v Divadle Husa na provázku, mimo jiné v roli Eržiky ve hře Balada pro banditu. Vyzkoušela si i několik filmových rolí a prošla mnoha hudebními žánry, od alternativy přes jazz, rock až po klasickou hudbu. Po téměř dvou desetiletích života v Lelekovicích u Brna, kde osm let vedla dívčí pěvecký sbor, se rozhodla dočasně přestěhovat do Spojených států.
Iva Bittová
Jan Bobrovský
Celý svůj život zasvětil sportu. Jako vrcholový basketbalista absolvoval 252 reprezentačních startů, se Zbrojovkou Brno se probojoval dvakrát až do finále Poháru mistrů evropských zemí.
V roce 1993 převzal roli hlavního trenéra basketbalu žen v Žabovřeskách a tým pod současným názvem Frisco Sika Brno přivedl ke třinácti ligovým titulům v řadě. Ženskou reprezentaci trénoval v letech 1997 až 2008 a získal s ní nejprve stříbrné a poté i zlaté medaile na mistrovství Evropy.
Vojtěch Cikrle
Římskokatolický teolog a biskup brněnské diecéze. Studium mu bylo komunistickým režimem znemožněno, vyučil se tedy slévačem, později odmaturoval na Střední škole pro pracující v Brně. Nějakou dobu pracoval jako dělník. Po základní vojenské službě vystudoval Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích, na kněze byl vysvěcen roku 1976. Jako kněz působil v brněnské diecézi i v Litoměřicích. V únoru 1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval v pořadí třináctým sídelním biskupem brněnské diecéze.
Vojtěch Cikrle
Miroslav Donutil
Po absolvování základní školy ve Znojmě se jeho rodina přestěhovala do Brna, se kterým bývá dodnes jeho osobnost často spojována. Jeho rodiče byli ochotníky a dědeček vynikajícím a nadšeným vypravěčem. Již za studií na brněnské JAMU hrál v Divadle Husa na provázku. Poté se stal členem činohry souboru pražského Národního divadla, které je v současnosti jeho domovskou scénou. Představuje jednoho z nejpopulárnějších českých herců, ceněn je zejména jako nadaný komik a vypravěč.
Miroslav Donutil
Arnošt Goldflam
Režisér, herec, dramatik, pedagog, spisovatel, a především nezaměnitelná postava českého uměleckého prostředí. Po vystudování činoherní režie na JAMU působil v brněnských divadlech Večerní Brno a Divadlo X, od studijních let vystupoval také v Divadle na provázku. Svým humorem a charakteristickým autorským přístupem pomáhal po dlouhá léta formovat program HaDivadla. Kromě divadelních her a televizních, rozhlasových i filmových scénářů lze do jeho autorského repertoáru zařadit i úspěšné pohádkové knížky pro děti. Od devadesátých let působí jako pedagog na Divadelní fakultě JAMU.
Arnošt Goldflam, foto Petr Novák - Wikipedie
Zdena Herfortová
Vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno, kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Od roku 1992 je členkou Městského divadla Brno. V roce 1996 obdržela Cenu Thálie za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické. Významné jsou i její televizní, filmové a rozhlasové role stejně jako dabing. Vedle herecké práce působila od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU.
Zdena Herfortová, foro archiv MDB
Yvetta Hlaváčová
Je reprezentantkou České republiky v dálkovém plavání, držitelkou řady titulů a rekordů. V rámci pokusu o obousměrnou přeplavbu kanálu La Manche vytvořila v roce 2006 na cestě z Anglie do Francie nový ženský světový rekord. Příležitostně se objevuje na molu jako modelka, v Guinnessově knize rekordů je zapsána jako majitelka nejdelších nohou na světě.
Yvetta Hlaváčová
Zdeněk Junák
Na brněnské JAMU vystudoval obor činohra a muzikál. Po ročním epizodním působení v Divadle pracujících ve Zlíně přešel do souboru Státního divadla v Brně, kde působil sedmnáct sezón až do roku 1992. Od tohoto roku je členem Městského divadla Brno, letos tak v tomto divadelním angažmá slaví dvacáté výročí. Za téměř čtyři desetiletí herecké práce ztvárnil zejména na divadle, ale i ve filmu či televizi desítky výrazných rolí. Kromě divadla se věnuje také dabingu.
Zdeněk Junák, foto archiv MDB Jef Kratochvil
Stanislav Juránek
Politik, senátor za obvod Brno-město, bývalý hejtman Jihomoravského kraje a člen KDU-ČSL. Do politiky vstoupil v roce 1989 jako mluvčí Občanského fóra v podniku Jihomoravské státní lesy. V roce 1994 byl zvolen zastupitelem a radním, o tři roky později starostou městské části Brno-Židenice. V prosinci roku 2000 se stal hejtmanem Jihomoravského kraje. V říjnu 2010 byl zvolen senátorem parlamentu ČR.
Stanislav Juránek
Jiří Kaláb
Po absolvování Stavební fakulty Vysokého učení technického pracoval ve společnostech Agrostav, Slušovice a Unistav, aby v roce 1993 založil společnost Kaláb – stavební firma, jejímž je doposud jediným majitelem. Ta pod jeho vedením získala řadu ocenění, například titul Stavební firma roku 2002 nebo Stavba roku 2007 za odbavovací terminál brněnského letiště.
Jiří Kaláb
Šárka Kašpárková
Česká atletka specializující se na skok do výšky, a zejména trojskok. Je bronzovou medailistkou z olympijských her 1996 v Atlantě a mistryní světa z roku 1997. Atletickou kariéru ukončila v roce 2006, o tři roky později se však k vrcholovému sportu vrátila, když krátce vypomohla na palubovce basketbalovému Valosunu Brno.
Šárka Kašpárková
Vladimír Kerndl
Jazzový a swingový zpěvák začal svou kariéru v sedmnácti letech jako zpěvák a kytarista v recitálu Ljuby Hermanové v Divadle Večerní Brno. Postupně se stal členem několika profesionálních hudebních skupin, které se věnovaly taneční hudbě. Od roku 1971 pak téměř čtvrt století vystupoval jako zpěvák a bubeník na zaoceánských výletních lodích. V Československu, kam se každoročně vracel, příležitostně koncertoval mj. s orchestrem Gustava Broma, s nímž natočil řadu snímků pro rozhlas.
Vladimír Kerndl
Jiří Kolbaba
Český cestovatel, fotograf a spisovatel, viceprezident Českého klubu cestovatelů. Procestoval všech šest kontinentů planety, více než 130 zemí světa. Popularizátor poznávání cizích kultur, ochrany fauny a flóry. Pořádá cestovatelské besedy, velkoplošné fotografie prezentuje při rozsáhlých výstavách doma i v zahraničí. Dosud vydal pět publikací. Na začátku roku 2012 se připojil k vědecké expedici výzkumníků z Masarykovy univerzity v Antarktidě.
Jiří Kolbaba
Magdalena Kožená
Brněnská rodačka Magdalena Kožená patří mezi nejproslulejší operní pěvkyně současnosti. Je pravidelným hostem předních světových operních i koncertních pódií. Mezi vrcholy její umělecké kariéry patří mimo jiné opakovaná vystoupení v newyorské Metropolitní opeře. Těžiště jejího repertoáru leží zejména v interpretaci staré barokní a klasicistní hudby, nevyhýbá se však ani hudbě soudobé či romantickým autorům.
Magdalena Kožená, © C.E.M.A./Zuzana Panská
Jef Kratochvil
Jeho osobní i profesní život je spjatý s Brnem, fotografií a divadlem. Svým fotoaparátem zachytil začátky slavného Divadla Husa na provázku, ale i hudební skupiny, zpěváky, herce či politiky. Z jeho dílny pochází i mnohé obaly desek, tituly knížek, divadelní plakáty a další. Za divadelní fotografii byl v roce 1999 nominován na cenu Alfréda Radoka. V současné době je fotografem Městského divadla Brno.
Jef Kratochvil
Dagmar Lastovecká
Česká právnička a soudkyně Ústavního soudu, bývalá politička za Občanskou demokratickou stranu. Po sametové revoluci byla poslankyní Sněmovny národů Federálního shromáždění. V letech 1994 až 1998 zastávala funkci primátorky města Brna. V senátních volbách roku 1998 byla zvolena členkou horní komory českého parlamentu za senátní obvod Brno-město. V roce 2003 byla jmenována soudkyní Ústavního soudu České republiky.
Dagmar Lastovecká
Stanislav Moša
Ředitel a režisér Městského divadla Brno, textař a libretista. Vystudoval hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Ostravě a poté činoherní režii na brněnské JAMU. Po ukončení vysoké školy nastoupil jako režisér do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. V následujícím desetiletí působil také jako pedagog na brněnské JAMU a tři roky vedl jako umělecký šéf Činoherní studio Marta. V roce 1990 se stal uměleckých šéfem a o dva roky později ředitelem Divadla bratří Mrštíků, posléze Městského divadla Brno. Jako režisér má na svém kontě více než sto dvacet inscenací.
Stanislav Moša
Petr Oslzlý
Dramaturg, divadelní pedagog, scenárista, herec. Byl protagonistou experimentálního, dnes již neexistujícího divadla Quidam. Od roku 1973 je vůdčí osobností Divadla Husa na provázku. V roce 1993 se stal ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně. Je autorem řady divadelních scénářů. Působí také na Divadelní fakultě JAMU a na Ústavu divadelní vědy Masarykovy Univerzity. Byl poradcem prezidenta Václava Havla.
Petr Oslzlý
Filip Ospalý
Triatlonista Filip Ospalý patří mezi absolutní českou špičku na kratších a středních tratích. Triatlonu se věnuje od roku 1992, k jeho největším úspěchům patří dvě první místa z mistrovství Evropy v letech 2001 a 2006 v duathlonu, stejně jako deváté místo z mistrovství světa v roce 1999.
Filip Ospalý
Jiří Pavlica
Od roku 1978 stojí v čele hudebního souboru Hradišťan. Původně ryze folklórní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení proměnila v alternativní hudební seskupení. Jeho hudební činnost zahrnuje bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí.
Jiří Pavlica
Jiří Pecha
Narodil se v rodině divadelních ochotníků v Třebíči. Vyučil se automechanikem a pod podmínkou, že si později dodělá maturitu, byl přijat na Divadelní fakultu JAMU v Brně. Na JAMU se seznámil se svým pozdějším nejčastějším hereckým partnerem a životním souputníkem Bolkem Polívkou. Velkou část své herecké kariéry spojil s legendárním brněnským Divadlem Husa na provázku. Právě tam měla v roce 1997 premiéru úspěšná inscenace hry Babička – fetišistická revue podle Boženy Němcové, za kterou obdržel speciální Cenu Alfréda Radoka za „mužský herecký výkon v ženské roli". Hrál v bezpočtu divadelních představeních a filmech.
Jiří Pecha, foto archiv MDB Jef Kratochvil
Boleslav Polívka
Vyrůstal ve Vizovicích na Zlínsku, kde už od svých čtyř let vystupoval s ochotnickým divadlem. Po vystudování JAMU spoluzaložil úspěšné Divadlo Husa na provázku, působil také v pantomimě Borise Hybnera a Ctibora Turby. V současnosti je znám jako populární bavič z televizních pořadů Manéž nebo Bolkoviny, hlavní náplní jeho života ale zůstává herectví. Ztvárnil výrazné filmové postavy a za své výkony ve filmech Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat dostal Českého lva. Na divadelních prknech jsme jej v nedávné době mohli vidět jako Shylocka i Falstaffa v rámci Letních shakespearovských slavností.
Boleslav Polívka
Jan a Jindřich Pospíšilovi
Hráči kolové, dvacetinásobní vítězové světového šampionátu. Patří mezi nejúspěšnější sportovce světa všech dob. Více medailí z mistrovství světa získala jen sovětská sborná v ledním hokeji. Mohou se pyšnit nejdelší sérii titulů mistra světa v řadě, a to mezi lety 1968 až 1981. Naposledy se mistry světa stali, když Janovi bylo 43 a Jindřichovi 46 let. Vyhráli také 16krát Evropský pohár a 25krát mistrovství Československa. Kolová jako víceméně neznámý sport získala díky nim velkou pozornost.
Antonín Přidal
Překladatel, spisovatel, publicista a vysokoškolský pedagog. Po studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity pracoval jako redaktor literárního a dramatického oddělení Československého rozhlasu v Brně a byl autorem řady vzdělávacích cyklů. Po ztrátě zaměstnání, související s politickými důsledky roku 1968, zůstal až do roku 1990 spisovatelem a překladatelem ve svobodném povolání. Od roku 1990 přednáší na Divadelní fakultě JAMU.
Zdeněk Rotrekl
Brněnský básník, jehož tvorba se řadí do katolické spirituální poezie. Po maturitě na gymnáziu v roce 1940 byl totálně nasazen. Po druhé světové válce zahájil studium na filozofické fakultě. Za svoji činnost ve Svazu vysokoškolského studentstva byl roku 1948 vyloučen ze studií, zatčen a při zinscenovaném procesu odsouzen k smrti. Později mu byl rozsudek změněn na doživotí. Propuštěn na svobodu byl až v roce 1962. Roku 1968 byl rehabilitován a bylo mu umožněno dokončit studia filozofie. Až do sametové revoluce působil jako disident a podílel se na tvorbě samizdatu.
Ladislav Steinhauser
Současný děkan Fakulty veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Na svoji alma mater se vrátil po dvaceti letech praxe. Na univerzitě působil jako odborný asistent a v porevolučním nadšení začal vydávat ve vlastním vydavatelství odborné publikace. O rok později se pustil do budování podniku navazujícího na dlouholetou rodinnou tradici masné výroby. Jeho tišnovský podnik se postupně rozrostl v největšího výrobce masa a masných výrobků na Brněnsku.
Ladislav Steinhauser
Miloš Štědroň
Absolvoval studium muzikologie a bohemistiky na Univerzitě J. E. Purkyně. V následujících letech pokračoval studiem skladby a hudební teorie na brněnské JAMU. Již během studií vedl Malé divadlo hudby. V roce 1972 odešel na katedru muzikologie filozofické fakulty dnešní Masarykovy univerzity, kde byl v roce 1994 jmenován profesorem. Významná je jeho dlouholetá spolupráce s divadelními soubory, zejména Divadlem Husa na provázku. Je autorem mnoha desítek filmových a scénických hudeb a jednou z našich nejvyhledávanějších osobností v tomto oboru.
Miloš Štědroň
Michal Štefl
Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti OHL ŽS, která dnes představuje pátou největší stavební firmu v České republice. Do původně státního podniku Železniční stavitelství Brno nastoupil Michal Štefl po absolvování bratislavské Vysoké školy ekonomické a z pozice řadového referenta se vypracoval do funkce ekonomického ředitele. Mezitím došlo k privatizaci firmy a v roce 1994 byl jmenován jejím generálním ředitelem. V roce 2003 se stal předsedou Krajské hospodářské komory jižní Moravy.
Michal Štefl
Milan Uhde
Spisovatel, dramatik, scenárista a politik. Po studiu na brněnské filozofické fakultě pracoval v redakci literárního časopisu Host do domu. Začínal jako básník a prozaik, později tvoří hlavně divadelní, televizní a rozhlasové hry, kromě toho píše divadelní kritiky a eseje o literatuře. V letech 1971 až 1989 nesměl publikovat. Podepsal Chartu 77 a podílel se na vzniku samizdatových novin. Po listopadu 1989 spoluzaložil brněnské nakladatelství Atlantis. V letech 1990 až 1992 působil jako ministr kultury české vlády, následně byl předsedou České národní rady, poté Poslanecké sněmovny Parlamentu a nadále pak poslancem. V roce 2011 byl zvolen do čela Rady České televize.
Milan Uhde
Marcela Vandrová
Celý svůj profesní život zasvětila práci v Českém rozhlase, když se ihned po absolvování vysoké školy úspěšně zúčastnila výběrového řízení na místo redaktorky. Jejím prvním zásadním pořadem bylo Mikrofórum. V současné době redakčně připravuje a moderuje živě vysílané pořady Apetýt, Rendez-vous, Siesta a Noční linka stanice Český rozhlas Brno.
Marcela Vandrová