Ve dnech 4. až 11. září se uskuteční ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně tradiční výstava sukulentů, kaktusů, tilandsií a dalších exotických rostlin. Na rozdíl od předchozích ročníků, které byly zaměřeny například na flóru Mexika, Madagaskaru nebo Jižní Ameriky, je letos cílem ukázat sukulentní rostliny v jejich různorodosti a tvarové pestrosti. Zastoupeny budou rostliny ze všech kontinentů, kde se sukulenty, kaktusy či bromélie vyskytují, včetně rostlin z míst, kde jsou dešťové srážky velmi vzácné a jiné rostliny zde nedokážou přežít.
Vystaveno bude téměř sedm set rostlin, od miniaturních kaktusů rodu Aztekium či Blossfeldia po mladé rostliny baobabů či jiných lahvových stromů dorůstajících na přírodních stanovištích mimořádných rozměrů. K vidění bude v ČR dosud největší vystavovaná kolekce miniaturních botanických rarit Avonia quinaria var. alstonii, rostlin pocházejících z jižní Namibie. K dalším zajímavostem budou patřit rostliny pocházející z jihovýchodní Asie, rodů Myrmecodia a Hydnophytum. V rostlinách rodu Hoodia, které budou také k vidění, byly nedávno v dužnatých válcovitých stoncích objeveny látky účinně podporující hubnutí.
Na přání návštěvníků minulých výstav budou na výstavě představeny výsevy nejrůznějších exotických rostlin, například kaktusů, jiných sukulentů či bromélií. Unikátní bude možnost porovnat vývoj některých rostlin od malých semenáčků po mohutné dospívající exempláře, například u druhu Echinocactus grusonii, který bude vystaven také v různých vzácných formách – s bílými či zcela miniaturními trny.
Návštěvníci budou moci mimo zážitků z prohlídky vystavených exemplářů získat také poučení a pěstitelské rady od přítomných organizátorů výstavy, z informačních panelů a vystavených knih a specializovaných časopisů nebo získat některé rostliny z přebytků vystavovatelů. Doprovodnou akcí bude výstava několika desítek grafik s motivy kaktusů a sukulentů slovenského výtvarníka a pěstitele Jána Barana ze Zvolena.