Brno, 22. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity v Brně se připojila k vedení univerzity a stejně jako pedagogové v čele s rektorem Mikulášem Bekem i studenti odmítli ministerský plán reforem vysokých škol. V neděli to řekl šéf studentské komory senátu Zdeněk Ručka. "Ztratili jsme naději na konsensus. Domníváme se, že kvalitní reformy již nemůže být v současné vyhrocené situaci dosaženo," prohlásil vůdce studentů.
Současný návrh ministerstva školství podle Ručky akademický senát Masarykovy univerzity opakovaně odmítl. Podle studentů by totiž vedl ke snížení kvality vysokoškolského vzdělávání v zemi. "Na opakované zásadní připomínky akademické obce ministerstvo vůbec nebralo zřetel a jasně tak deklarovalo svůj přezíravý postoj k základním demokratickým hodnotám naší společnosti. To i v Brně nakonec povede k protestům v ulicích," prohlásil Ručka.
Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity v Brně podle svého šéfa neodmítá nutnost změn ve vysokém školství. Reforma v podobě, kterou již rok prosazuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, je však podle studentské organizace nepřijatelná. "Stejně jako studenti z jiných vysokých škol, i my jsme do poslední chvíle neztráceli naději. Mysleli jsme, že se podaří přes všechny těžkosti s ministerstvem vyjednat rozumnou podobu návrhu reformní legislativy, kterou naše vysoké školství potřebuje. Bohužel se tak nestalo a naděje se rozplynula s odmítnutím všech návrhů, ke kterým jsme se přihlásili v prosinci," řekl Ručka.
"Ministr Dobeš však za svým špatným a pro vysoké školství škodlivým návrhem nadále slepě stojí a předkládá jej vládě. A to bez ohledu jak na kritiku reprezentací vysokých škol, tak sílící celospolečenský nesouhlas s těmito návrhy. Proto už nemůžeme nadále mlčet," tvrdí oficiální reprezentanti studentů Masarykovy univerzity.
Brněnské studentské komoře vadí zejména to, že sporné části reformy zůstávají stále ve stejném znění, a to i po roce debat a odmítavých stanovisek Rady vysokých škol, České konference rektorů a akademických senátů jednotlivých vysokých škol. "Senát Masarykovy univerzity stejně jako další univerzity a naši zástupci v tělesech jednajících s ministerstvem několikrát kritizovali jednotlivé body reformy i způsob jejího projednávání. Po roce debat ale návrh zůstává v nezměněné podobě. Stanoviska akademické obce jsou přehlížena, a to už nadále nemůžeme tolerovat," uvedl Ručka.
Tvrdošíjnost ministerstva pravděpodobně povede k demonstracím studentů i v Brně. "Uskutečnily se již první mobilizační schůzky a předpokládáme, že v týdnu o sobě dají brněnští studenti vědět podobně jako naši pražští kolegové," řekl student Petr Soukeník, který se jako člen předsednictva Rady vysokých škol účastnil vyjednávání.
Komentáře
Přesně tak. Byli to právě studenti, kteří chodili před volbami s transparenty, že za 30,- Kč (regulační poplatek) si je levice nekoupí. Ti -náctiletí a 20letí netuší, že třeba důchodce zaplatí v lékárně ne 30,- Kč, ale třeba 800,- Kč. A tihle studenti pak volili "svou" "moderní" pravici. Parafrázovala bych hlášku z filmu Vrchní prchni, kde číšník říká: "Kdo z vás ho zná?" Takže: "Kdo z vás je volil?!" Teď si tedy můžou se "svou" pravicí povídat, co pro ně dělá...
potíže a nemusí obracet každou korunu.při jeho samolibosti se nedivím že nemá soucit se střední vrstvou jak jsme v poslední době titulováni.at studenti neplatí,ale at se upíší že odpracují 10-15 let v republice a potom můžou odejít pracovat do zahraničí.kdo bude chtít odejít dřív at studium zaplatí.proč produkovat mozky pro jiné státy za peníze všech.