Brno, 8. srpna 2012 - Po měsících oprav se veřejnosti 8. srpna otevřela budova Zemanovy kavárny. Zůstane jí gastronomické využití, změnil se však název – ze Zemanovy kavárny je nyní Pavillon.
Slavná replika funkcionalistické Zemanovy kavárny od architekta Bohuslava Fuchse je opravena a pod novým vlastníkem změní název na Pavillon. V budově se kromě nadzemního patra s výhledem do parku otevřou také podzemní patra, která v původní Zemanově kavárně nebyla využívána. Na interiérech spolupracovali přední čeští výtvarníci – designér Daniel Piršč a sklář Josef Divín. „Kromě nutných stavebních úprav a oprav jsme chtěli do budovy vnést moderní design, který ovšem s originálem budovy koresponduje,“ říká majitel Pavillonu Igor Fait.
Zemanova kavárna pod novým vlastníkem změní název na Pavillon. „Nový název Pavillon odkazuje k původní kavárně, předchůdkyni Zemanovy kavárny od Bohuslava Fuchse, a také ke Fuchsovu konceptu budovy jako pavilonu otevřeného do parku,“ vysvětluje majitel restaurace Igor Fait. Zemanova kavárna však se změnou názvu úplně nezmizí. „Před budovou plánujeme informační ceduli, která bude i přes změnu názvu informovat o budově Zemanovy kavárny a její historii. Jsme si totiž velmi dobře vědomi významu budovy, původního názvu a jejich zakotvení nejen v turistických průvodcích, ale také v literatuře,“ upřesňuje Igor Fait.
První patro bude patřit Restaurantu Pavillon – přesune se sem a s novým názvem začne fungovat oceňovaný Restaurant U Kastelána pod vedením šéfkuchaře Michala Götha. Gastronomický koncept Pavillonu se bude stejně jako v původní restauraci U Kastelána držet české a francouzské kuchyně. „Chci Pavillon směřovat k rafinovanosti francouzské kuchyně, i nadále však zůstanu věrný české kuchyni, ovšem v moderní podobě a s jistou dávkou lehkosti,“ vysvětluje šéfkuchař Michal Göth. Pavillon bude nabízet také lehčí obědová menu.
Prostoru Restaurantu Pavillon dominuje otevřený skleněný bar od skláře Josefa Divína. Na nosnou konstrukci z tabulového skla umístil jemný dekor z tisícovky dlaždic. Každá dlaždice je originál a jejich tvary jsou inspirovány tvaroslovím Bohuslava Fuchse. „Přípravnou fázi jsem věnoval podrobnému studii nákresů a půdorysů jeho staveb a vypozoroval jsem, že jednotlivé poměry místností vycházejí ze základních geometrických obrazců, čtverce, malého a velkého protáhlého obdélníku. Tyto základní znaky se objevují u všech vrstevníků-architektů v období 30.let 20.století,“ popisuje sklář Divín, který na téměř dvoutunovém díle intenzivně pracoval půl roku.
V prvním podzemním patře vznikne koktejlový bar Runway, na jehož podobě se podílel designér Daniel Piršč. Bar s atmosférou leteckého klubu je největší Pirščovou realizací. V interiéru baru je sto šedesát 3D tapet s motivem letadel, svítidla ve tvaru mraků a tři porcelánové nástěnné objekty ve tvaru letadel. S rozpětím křídel jednoho metru jde pravděpodobně o jedny z největších sériově vyráběných porcelánových objektů u nás. Pirščovy solitérní objekty doplní ještě porcelánový pás baru, kde designér užil průsvitkový systém – nasvícený porcelán bude prosvítat vtisknutými motivy nářadí z dílny leteckého mechanika.
Koncept Runway baru připravil Filip Netušil, manažer klubu Veranda v londýnské čtvrti Brixton. Ten plánuje spolupráci s barem Runway i do budoucna a pravidelně sem bude z domovského Londýna vozit nejnovější trendy. „Koktejly v Brně míchá kdekdo, ale chybí tady pravidla mixologie, ta nikdo nenásleduje. V Runway baru chystáme doslova koktejlový fine dining,“ plánuje Netušil.
(red), foto: Kryštof Turek
Komentáře