Brno, 22. května 2013 - Slovo brownfields pochází z angličtiny, znamená v doslovném překladu hnědá pole a toto označení vychází z barvy těchto území na leteckých či satelitních snímcích. V dnešní urbanistice je to užívaný terminus technicus, který označuje pozemky a nemovitosti uvnitř urbanizovaného území, které ztratily svoji funkci a využití, jsou opuštěné, nevyužité a často mají ekologickou zátěž a stojí na nich zdevastované výrobní či jiné budovy.
Velmi často jsou to nefunkční průmyslové areály, nepoužívané drážní pozemky, pozemky dříve využívané v odpadovém hospodářství, bývalé vojenské prostory a území s rozpadávajícími se obytnými či dopravními stavbami. Za brownfields jsou však považovány i vybydlené městské čtvrti, ghetta či slumy bez větší ekologické zátěže, takzvané brownfields sociální.
Vaňkovka - původní stav
Rekonstrukce či revitalizace takových oblastí k novému efektivnímu využívání se stala jedním z moderních urbanistických trendů. Brno má s revitalizací brownfields v posledních letech velmi dobré zkušenosti. Skvělým příkladem může být areál brněnské Vaňkovky, který se stal za pouhých osm let svého nového fungování neodmyslitelným centrem obchodního a společenského života Brna.
Archív města Brna (Městská elektrárna) před...
... a po přestavbě
Stejně úspěšně dopadla i rekonstrukce areálu Jihomoravské plynárenské na stejnojmenné ulici mezi Špitálkou a Tkalcovskou ulicí a revitalizace areálu bývalých městských jatek v oblasti Masné ulice. A podobně úspěšně si vedlo Brno i při rekonstrukci sociálních brownfields v ulicích mezi Cejlem a Francouzskou ulicí.
Areál městských jatek v původním stavu
Po přestavbě
O všech těchto projektech a jejich realizacích jsme vás podrobně informovali v několika minulých číslech. Nyní vám chceme představit další úspěšné projekty, které zkrášlily Brno v posledních měsících a na jejichž výsledné podobě se stále ještě pracuje.
Areál Slatina před revitalizací
Areál Jihomoravské Plynárenské po přestavbě
Mezi ty nejzajímavější patří Areál Slatina. Tato bývalá slévárna v sousedství nynější Černovické terasy prošla v 90. letech restrukturalizací výroby, spojenou nakonec s jejím celkovým útlumem. Nově vzniklá dceřiná společnost AREAL SLATINA, a.s., přeměnila celý prostor na centrum pro lehkou výrobu, skladování, administrativu, výzkum a vývoj. V komplexu se nyní nachází 12 hlavních nájemních budov a nedávno zahájila společnost výstavbu první desetipodlažní budovy pro rozšíření technologického parku v zóně Černovické terasy.
Alena Štěpánková
Foto: Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna