Brno, 16. listopadu 2017 - Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami, přešel na novou dramaturgii a zřídil kavárnu. Zřizovatel ve spolupráci s novým týmem chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna. Klub funguje od 50. let minulého století, svou roli kulturního centra plnil i přes to, že jeho vzhled i provozní možnosti se od jeho vzniku příliš nezměnily.

Letnerku vyhledávali fandové filmových produkcí, folkových či rockových kapel a různých alternativ, k tradici klubu patřily i hudebně-publicistické pořady a antidiskotéka Jiřího Černého.

A právě popularita Leitnerky v kontrastu s jejím vzhledem a zastaralostí přivedla zřizovatele klubu – městskou část Brno-střed a provozovatele – Kávéesku k rozhodnutí tomuto legendárnímu brněnskému klubu pomoci.

„Vnitroblok na Leitnerově má zvláštního genia loci. K němu klub Leitnerka už neodmyslitelně patří. Protože dobře vedený provoz jakéhokoliv kulturního zařízení vyžaduje neustálé inovace a drobná zlepšení, rozhodli jsme se po dohodě s týmem Leitnerky, s klubem cíleně pracovat. Nejen z technicko-provozního hlediska, ale hlavně kvůli potřebě schopnosti reflektovat překotný vývoj v kultuře,“ vysvětluje radní pro kulturu, sport a turismus David Butula.

V první fázi proběhly stavební úpravy uvnitř budovy. „Dispozici Leitnerky jsme přizpůsobili budoucímu využití. Vycházeli jsme z návrhu architekta Szymona Rozvalky Z barové místnosti jsme vytvořili moderní kavárnu Café Leitnerka se stálým provozem, sál jsme rozšířili a upravili, abychom dosáhli maximální multifunkčnosti a variability. Koncept počítá i s imobilními návštěvníky a budova je zcela bezbariérová,“ vypočítává David Butula.

Mění se i dramaturgie klubu. Nové pojetí chce nalákat studenty blízkých škol, ale i seniory, rodiny s dětmi. Pilířem klubu i nadále zůstává hudba, avšak rozšířená o další žánry, jako je jazz, folklór, world music, experimentální hudba, současná klasika, hudební projekty apod. Nová dramaturgie počítá s pravidelnými divadelními večery, které by v budoucnu mohly doplnit i workshopy. Na programu budou poslechové pořady, promítání, pravidelné výstavy se zaměřením na brněnské autory, cvičení. Divadelní dramaturgie klubu se hodlá věnovat otevírání prostoru mladému, autorskému divadlu, které prostřednictvím současných témat a stylů hledá vlastní, originální a leckdy kontroverzní pohled na svět kolem. Bude nabízet možnosti svébytným divadelníkům z celé země, brněnské samozřejmě nevyjímaje, od činohry po často opomíjené pohybové divadlo. Klub počítá i s dětskými návštěvníky. Pro školní družiny, školy i školky, ale i pro veřejnost připravuje zábavné i naučné pořady, dětské diskotéky a v letních měsících pak příměstské tábory.

„Naším cílem bylo vrátit Leitnerce společenský kredit, jaký si zaslouží. Nejen široká programová skladba, nová kavárna pro sousedská setkávání, ale i lepší vzhled jistě budou dostatečným lákadlem. Zároveň chceme dobře vycházet s lidmi z okolních domů. Budeme se proto snažit minimalizovat možné negativní aspekty provozu. Věřím, že všechny tyto změny onoho genia loci ještě více umocní,“ dodává Butula.