Brno, 27. září 2018 – V roce 2012 začala Armáda spásy připravovat projekt Prevence bezdomovectví. Jeho cílem je umožnit lidem bez domova opustit noclehárny a azylové domy a dostat se do běžného bydlení. Od roku 2014 se na tomto projektu podílí i městská část Brno-střed. Nyní se v rámci projektu podařil další úspěšný krok. V září Armáda spásy převzala dalších 21 zrekonstruovaných prostor od městské části Brno-střed, které budou sloužit také jako tréninkové byty pro lidi bez domova.
Paní M. K. (nar. 1947) žije od smrti svého manžela v azylovém domě. Je vdova a ze starobního důchodu si nemohla dovolit samostatné bydlení. S rodinou není v osobním kontaktu. Když se dověděla, že bude moci využívat tréninkový byt na Bratislavské 40, byla velmi šťastná a řekla: „Vy jste zlatí, to je špica, jsem šťastná jako blecha v kožichu“. To je ve zkratce jeden z mnoha lidských příběhů, které si s sebou budoucí obyvatelé do tréninkového bydlení přinášejí.
Městská část Brno-střed vybrala vhodný dům pro tuto službu na ulici Bratislavská 40 a v roce 2014 předala na základě smlouvy o spolupráci Armádě spásy prvních 21 tréninkových bytů. Nyní k nim přibylo dalších 21. Kromě tréninkových bytů jsou v domě k dispozici také společné kuchyně, toalety a sprchy, sklad potravin a zázemí pro pracovníky Armády spásy.
Letošní rekonstrukce probíhala od února do srpna a jejím předmětem byla první dvě podlaží tréninkových bytových jednotek ve dvorním traktu a neobydlených bytů v uličním traktu. Součástí byla také obnova fasád, vytápění, pavlačí, balkonů, elektroinstalace, vybudování sociálního zázemí, nové vstupy na pavlače a nová vstupní vrata. Celkové náklady na tuto etapu rekonstrukce byly necelých 9,7 milionu korun.
V roce 2014 a 2015 městská část Brno-střed investovala do opravy střechy dvorního traktu, do výměny oken a dveří ve dvou patrech a do opravy 13 tréninkových bytů a sociálního zázemí zhruba 1,1 milionu korun.
Pracovníci Armády spásy obyvatelům tréninkových bytů pomáhají s posilováním dovedností ve vedení domácností, řádného hrazení podnájemného a služeb, udržování pořádku v bytě, samostatného vaření a mnoha dalších. Obyvatele motivují k nalezení a udržení zaměstnání, spoření, k pravidelné lékařské péči, ale i dodržování pravidelné osobní hygieny. Cílem projektu je rozvíjet dovednosti klientů takovým způsobem, aby byli v co nejkratší době zcela soběstační a nezávislí na sociální službě.