Brno, 9. ledna 2018 – Zanedbaný prostor před dolním nádražím v Brně se od května promění v oázu pro cestující. Nabídne prostor pro foodtrucky s občerstvením a kávou, posezení pod širým nebem i designové kontejnery pro čekárnu a výstavy. Za nápadem na oživení přednádražního prostoru, kterým od omezení provozu na hlavním nádraží proudí tisíce lidí denně, stojí Kancelář architekta města Brna (KAM).
Brněnská „Čekárna“ by měla být otevřena od jara až do podzimu, tedy po dobu vlakové výluky. Město do projektu investuje necelé tři miliony korun. Ve středu 9. ledna záměr schválila Rada města Brna.
„Kvůli vlakové výluce přes dolní nádraží projdou denně tisíce lidí, jeho okolí je ale dlouhodobě zanedbané a řada Brňanů se tomuto prostoru raději vyhýbá. To chceme změnit. Čekárna má přinést nejen větší pohodlí pro cestující, ale zároveň lidem ukázat, že desítky let zanedbané rumiště v centru města se může změnit na zajímavý kulturní a společenský prostor,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Čekárna vyroste na pozemku Brněnských komunikací podél ulice Rosické. Město zde plánuje umístit osm dočasných designových kontejnerů, které si dlouhodobě pronajme a bude je využívat i pro další akce. V kontejnerech má být umístěna čekárna s informačními tabulemi, bezdrátovým připojením, zásuvkami pro nabíjení telefonů nebo počítačů a sociálním zařízením. Část kontejnerů bude sloužit jako výstavní prostor pro lokální výrobce nebo informační místo k chystané nové Jižní čtvrti. Občerstvení bude zajištěno pomocí pojízdných foodtrucků. Zbytek plochy osadí pracovníci Veřejné zeleně pobytovými trávníky, kde bude v teplejších měsících možné posezení, odpočinek nebo třeba pikniky.
„Snažili jsme se vymyslet náplň, která bude pro město finančně a organizačně udržitelná. Vzhledem k tomu, že plochy jsou desítky let zanedbané, bude potřeba je nejprve zpevnit a vybudovat zde potřebné zázemí a sítě. Pokud bude zájem veřejnosti, budeme Čekárnu rozšiřovat o další kulturní akce,“ doplnil Sedláček. Na projektu se podílí také Brněnské komunikace, Veřejná zeleň města Brna a Turistické informační centrum. KAM zajistí projektovou přípravu kontejnerů, inženýrskou činnost nebo výběr mobiliáře.
Podobné projekty na oživení zanedbaných částí města už s úspěchem fungují například v Praze (Manifesto na Florenci), ale také v Lisabonu, Londýně nebo Sydney.
Vizualizace: archív KAM