Brno, 19. března 2020 – Další společnost zahájila provoz sdílených kol v Brně. Město se snaží podpořit různé způsoby přepravy. Proto spolupracuje s firmami, které s ním podepsaly memorandum. Vzájemnou spoluprací se snaží zlepšit podmínky pro cyklisty v Brně. Memorandum podepsaly už 3 firmy. Dvě ve městě už fungují, kola Nextbike se v ulicích začínají objevovat tento týden. Postupně jich má být až 750. Město zahájí instalaci prvních cyklostojanů v různých městských částech v dubnu.
Memorandum o porozumění v rozvoji cyklistické dopravy v Brně podepsaly s městem už společnosti Rekola a Velonet. Obě poskytují sdílená kola. Nyní se se svými koly přidala i firma Nextbike. „Doprava v Brně je přetížená a stále více lidí přechází na alternativní způsoby přepravy. Jsem rád, že se využívání sdílených dopravních prostředků včetně kol v Brně tak dobře ujalo. Ve spolupráci s Brněnskými komunikacemi se snažíme rozšířit nabídku cyklostojanů tak, aby lidé mohli kola odkládat bezpečně. Už v dubnu je v rámci Brna-středu naplánováno umístění schválených stojanů. Do konce března by měly být odsouhlasené lokace pro umístění stojanů v městských částech Brno-Židenice, Královo Pole a Černovice,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
Zatímco Velonet a Rekola v Brně fungují už delší dobu, Nextbike zažívá svoji premiéru. Do konce tohoto týdne plánuje v ulicích města umístit 250 až 300 kol, postupně budou přibývat další. „Jsme velmi rádi, že je Brno šestým českým městem, kde můžeme nabízet naše služby. Vážíme si této spolupráce. Naše kola chceme umístit nejen v centru, ale i do vzdálenějších městských částí, aby byla dostupná všem zájemcům. Celkem jich bude až 750. Nechceme ale, aby město hyzdila, proto počítáme s pravidelnou kontrolou jejich umístění,“ uvedl k zahájení projektu sdílených kol manažer společnosti Nextbike Czech Republic Dan Rambousek.
Aktuální rozmístění sdílených kol společností, které o tuto službu projevily zájem, bude možné v blízké době nově sledovat na webu parkovanivbrne.cz . Vedle sdílených kol v Brně funguje také například služba sdílených koloběžek nebo skútrů. V zahraničí stále populárnější způsob přepravy poskytuje hned několik výhod. K přesunu po městě není nutné dopravní prostředek vlastnit, často vychází tato forma cestování finančně výhodněji, a navíc se tak snižuje zátěž pro životní prostředí.