Brno, 20. ledna 2022 - Pojďte společně udělat Brno lepším! – Takové motto si dal za cíl první městem organizovaný hackathon, který bude těžit z možností, jež nabízejí otevřená data. Výsledky tohoto programovacího maratonu pak chce Brno dále dopracovat a využít v praxi.

„Hackathon není každodenní událostí, takže si zaslouží pár slov na vysvětlení: jedná se o předem připravené pracovní setkání, při němž dobrovolníci zejména z řad programátorů (či jinak řečeno ajťáků), webdesignérů, analytiků, grafiků, projektových manažerů, kreativců a dalších intenzivně pracují na zadané výzvě. Cílem je vymyslet nové, neotřelé řešení nebo produkt, který bude lepší než stávající služby. A to vše v kontextu informačních technologií a kreativity,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Právě takovou akci se město Brno rozhodlo uspořádat o víkendu 9.–10. dubna 2022. Hlavní výzvou bude vytvořit nad otevřenými městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat budou městský datový portál data.brno.cz a také národní katalog otevřených dat. „Účastníci brněnského hackathonu budou pracovat nepřetržitě v týmech od sobotního rána do nedělního poledne (ano, i v noci). Výsledky jejich práce zhodnotí odborná porota a týmy na prvních třech místech obdrží finanční ocenění. Navíc počítáme s tím, že nejlepší nápady či řešení budou dále rozvíjeny a dokončeny tak, aby byly skutečně uvedeny do praxe a nezůstalo jen u návrhů a prototypů,“ doplnil Tomáš Koláčný.

První brněnský hackathon pořádá město ve spolupráci s organizací Czechitas. Czechitas je nezisková organizace, která se primárně věnuje vzdělávání žen v oblasti informačních technologií a jejich následnému uplatňování na trhu práce, a nejen v Brně je velmi populární. „S městským datovým portálem data.brno.cz spolupracujeme dlouhodobě na projektu Digitální akademie: Data a je nám ctí, že se můžeme propojit i v rámci pořádaného hackathonu. Je to pro nás velká výzva a těšíme se na výsledné projekty, které pomohou městu i jeho obyvatelům,“ říká vedoucí brněnské pobočky Czechitas Kateřina Kalačová.

A jaké téma bylo zvoleno pro toto dubnové setkání nadšenců a dobrovolníků, kteří svými expertními znalostmi chtějí přispět k rozvoji Brna? Nabízí se například zpracovat určité dopravní téma – za pomoci různých analytických nebo vyhledávacích nástrojů může vzniknout nová aplikace, která pomůže lidem chytře plánovat čas a pohyb po městě. Možné je také zabrousit do oblasti životního prostředí či kvality života. Tématem, které bývá součástí téměř každého hackathonu pořádaného veřejnou správou, je i vylepšení stávajících elektronických služeb města nebo vznik nových.

Brno si od výsledků hackathonu slibuje, že zapojí zajímavou a kreativní skupinu obyvatel města do svého rozvoje a že se podaří přijít na neotřelé nápady či řešení, které by městu a jeho občanům ulehčily či zpříjemnily život. Více se zájemci o účast dozvědí na webu brno.cz/hackathon, kde je k dispozici i registrační formulář.

Zdroj: Tiskové středisko MMB