Brno, 9. září 2024 - Jeho pracovníci nepřetržitě sledují situaci v kolektorech a provoz více jak čtyřiceti tisíc míst veřejného osvětlení v celém městě, ale monitorují rovněž chod dvou městských datových center. Aby centrální dispečink společnosti Technické sítě Brno odpovídal stále se zvyšujícím nárokům, prošel nyní prošel zásadní modernizací především výpočetní techniky.
„Výsledkem je plynulejší a efektivnější komunikace, rychlejší lokalizace závad a celkově lepší souhra, která by měla zajistit, že infrastruktura v Brně zůstává bezpečná a dobře fungující,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Vybavení interiéru řešené s ohledem na ergonomii zlepšuje pracovní podmínky pro zaměst-nance, kteří se tu střídají v denních i nočních směnách. Nutné stavební práce si vyžádaly rovněž například demontáž a následnou instalaci asi 1500 metrů rozvodných kabelů.
„Protože provoz dispečinku samozřejmě nelze přerušit, samotné rekonstrukci před-cházela náročná, zhruba roční příprava, která zahrnovala také vytvoření náhradních, nicméně plnohodnotných prostor, kam se dispečeři přemístili na přelomu loňského a letošního roku,“ přiblížil průběh projektu předseda představenstva TSB Michal Chládek.
S výstavbou Brna přibyly v posledních letech tisíce dalších světelných míst, změnil se sa-motný styl práce a komunikační systémy, takže stávající vybavení a uspořádání dispečinku přestávalo vyhovovat. Za poslední tři roky se například zdesetinásobil počet kamer, na nichž dispečeři sledují situaci v kolektorech, datových centrech či kolem nadzemních objektů TSB: z původních dvaceti je jich dvě stě kusů. Tomu nyní odpovídá i dvojnásobný počet obrazovek na dispečinku, který usnadňuje průběžný monitoring a zaručuje jeho přehlednost. Na celkem dvanácti nových obrazovkách lze nyní vše snadno sledovat.
V oblasti veřejného osvětlení vzhledem k modernizaci technologií a přechodem na LED svítidla (jejichž počet už přesáhl deset tisíc kusů) lze komunikovat s každým světelným bodem. Ve vazbě na rekonstrukci dispečinku došlo mimo jiné ke zdvojnásobení počtu fotobuněk na území Brna, díky nimž lze efektivněji určovat čas rozsvěcení i vypínání podle aktuálního počasí a optimalizovat spotřebu energie. Eliminují se nepřesnosti, které byly způsobeny znečištěním nebo poškozením čidel.
Zpřesnil se také dohled v kolektorové síti. Okamžitou situaci ve zhruba jedenadvaceti kilome-trech podzemích chodeb neustále monitoruje na čtyři tisíce rozmístěných čidel sledujících teplotu, vlhkost či zaznamenávajících pohyb. Údaje vyhodnocované řídicím systémem se bezprostředně zobrazují na monitorech počítačů dispečinku. Snadnější bude teď rovněž ovládání vjezdů a vchodů do podzemí, což urychlí případný zásah.
„Další monitory pak hlásí veškeré poruchy a závady z datových center, kde se hraje opravdu o minuty. Oprava eventuálního problému musí být řešena do půlhodiny,“ zdůraznil generální ředitel společnosti Pavel Rouček.
Rekonstrukce centrálního dispečinku TSB trvala zhruba půl roku. Největší díl čtyřmilionové investice z prostředků městské společnosti si vyžádalo především pořízení nových technologií včetně těch zobrazovacích a upgrade konektivity.
Zdroj: TSB, foto: M. Schmerková, MMB