Modelová situace: Dům v městečku Hranice v Ašském výběžku na česko-německém pomezí. On a ona sedí v obývacím pokoji a každý se věnuje nějaké své činnosti. On: „Miláčku, co kdybychom se po obědě prošli po Brně? Víš, tam, co jsme se poprvé potkali.“ Ona: „Co blázníš, vždyť jsme asi 400 kilometrů daleko. A nevšimla jsem si, že bychom vlastnili tryskové letadlo nebo se dokázali přemisťovat jako ve Star Treku.“ On: „Neboj se, zůstaneme tady v obýváku a jen se připojíme k internetu.“
V současné době je ještě stále mnoho lidí, zvláště těch starších, kteří s počítačem pracují málo a třeba jen z důvodu plnění pracovních povinností. Nebo počítač používají, ale ještě nepřišli na to, že by se mohli podívat na Google maps a zjistit, že zde existuje služba Google Street View, se kterou by mohli realizovat situaci zmíněnou v úvodu.První byla Praha
Pro Českou republiku spustil Google oficiálně svou službu Street View 7. října 2009 a Česko se tak stalo osmou zemí v Evropě a třináctou na světě, zapojenou do tohoto projektu. Firma začala s focením ulic Česka už loni v květnu, ale od pořízení fotografií ulic ke zprovoznění služby uplyne vždy několik měsíců.
Nejdříve se nedočkavci mohli podívat přímo na ulice Prahy, s malým zpožděním přibyla města jako Benešov, Beroun, Brandýs, Mělník, Poděbrady, Příbram, Říčany a další.
Na Brno se dostává řada nyní.
Teď už i Brno
Od dubna pomalu přibývají zpřístupněné lokality jižní části města, na severu zatím (v době psaní tohoto článku) ohraničené linií spojující Mendlovo náměstí, Zvonařku, ulici Táborskou v Židenicích a sídliště Vinohrady. Aktuální situaci můžete zjistit jednoduše. Otevřete si stránku maps.google.cz, vyzvětšujte Brno a myší uchopte žlutého panáčka umístěného u zoomovacího táhla v levém horním rohu mapy. Jeho přesunutím nad mapu se zvýrazní modrými obrysy ulice, kde je Street View dostupné. Když panáčka postavíte na místo, které si chcete prohlédnout, otevře se v okně žádaná aplikace a pomocí myši nebo šipek na klávesnici se můžete přesouvat z místa na místo, přibližovat nebo oddalovat detaily a virtuálně se tak procházet.
Brzy zjistíte, že se můžete podívat na až neskutečné detaily, i když většinou v této souvislosti zmiňované otevírací hodiny v obchodech jsem zatím při virtuální procházce po Brně na žádném z obchodů nenašel. Ne, že by tam v mnoha případech nebyly, ale jejich čitelnost byla za hranicí rozeznatelnosti. Navíc informace získané při snímkování budou časem zastarávat a Google zatím nesdělil, jestli bude (a jak často) podklady pro Street View obnovovat, podobně jako satelitní snímky na Google maps.
Pro a proti
Uveřejnění fotografií způsobuje nadšení i nesouhlas. Lidé prohledávají tisíce panoramatických pohledů a pátrají po zajímavostech, ať už přímo nafotografovaných nebo vzniklých při navazování fotografií na sebe. Obavy se týkají především zásahu do soukromí. Proto také Google přistoupil k rozmazávání obličejů, poznávacích značek automobilů nebo některých firemních cedulí na domech.Některým obcím a městům v Evropě se nelíbí fotografování jejich ulic, kritizují porušování soukromí a od Googlu požadují za fotografování peníze. Na druhé straně ovšem najdeme nadšence či exhibicionisty, kteří jdou záměrně souběžně s fotografující tříkolkou, aby byli vidět při každém pohledu na ulici, dělají stojky a podobně, můžeme vidět i dívky odhalující svá ňadra.
Praktické využití
Samotný Google by rád Street View využil i komerčně a nabízí propagaci firem zobrazením průčelí firemních budov, blízkých kulturních zařízení, pamětihodností a méně známých atrakcí. Realitní kanceláře, agenti a makléři mohou potenciálním kupujícím nebo nájemcům ukázat dostupné nemovitosti a pomocí rozhraní API Map si mohou obrázky Street View vložit přímo na svůj web. V Brně už takto najdete upoutávku například na benzínové pumpy.V osobním využívání můžete prozkoumat místa na světě, která jste si vždy přáli navštívit. Podívat se na slavné pamětihodnosti, jako je například Big Ben, opera v Sydney, Times Square, Eiffelova věž, Colosseum a mnoho dalších. Sám jsem nedávno velmi ocenil Street View před cestou do Vídně, když jsem si předem zobrazil místo, kam jsem druhý den měl dorazit. Našel jsem si vhodné parkoviště a také parkovací alternativy, když na vyhlédnutém místě už nebude žádné volné místo. Podobně si mohou invalidé zjistit, zda je do budovy, kam chtějí vyrazit, bezbariérový přístup a zda je vybavena nájezdovými rampami pro invalidní vozíky.
Neocenitelnou službu může Street View prokázat v případě plánování dovolené a hledání ubytování, cyklotras nebo komunikací vhodných pro bruslaře, k posouzení hlučnosti prostředí vybraného místa, vzdálenosti veřejné dopravy nebo pláže, koupaliště apod.
Z pohodlí svého křesla mohou lidé z různých firem vyhodnocovat vhodnost různých míst pro marketingové kampaně, natáčení filmu, akce uvádějící na trh nové produkty nebo další veřejné akce.
Není jen Google
I projekt Street View má svoje konkurenty. Zvláště pak v případě Brna existující stránky rumunské služby Norc (Norc.cz), kde si už dnes můžete virtuálně projít téměř kompletní střed města, který zatím na Googlu chybí. Pohyb po mapě je podobný jako u Google Street View umístěním „panáčka“ na místo, ze kterého se chcete rozhlédnout, a pohybujete se využitím nabízených šipek. Kvalita fotografií je slušná, ale na Googlu je asi lepší. Kromě Brna a Prahy se Norc věnuje především městům ze střední Evropy, jako třeba Bratislavě, Vídni, Varšavě, nebo Moskvě a řadě měst rumunských.Společným znakem služeb Street View na Google a Norc se také stala možnost prostorového zobrazení ulic. Obě si totiž můžete přepnout do podoby stereoskopických snímků – anaglyfů. K těm potřebujete brýle s červeným sklíčkem na levé a modrým na pravé oko. Každá z barev odfiltruje jeden snímek a mozek si z nich složí výsledný obraz s trojrozměrným vjemem. U Google si pro přepnutí vyvoláte klepnutím pravého tlačítka kontextové menu, kde vyberete 3D mode On, u Norc najdete pro přepnutí ikonku barevných brýlí v levém horním rohu. Ne všude je 3D efekt pořádně viditelný a změna barevného vidění po sundání brýlí také nemusí být každému příjemná. Jako v kině s polarizačními brýlemi to prostě není.
Máte dobré nápady?
Street View má nekonečně mnoho možných využití a je jen na vás, abyste našli nějaké další. Své nápady a příběhy můžete zasílat přímo pracovníkům Googlu prostřednictvím formuláře na jejich webu.Co to je Street View
Nechme „promluvit“ internetovou encyklopedii Wikipedie. Google Street View je součást Google Maps a Google Earth, která nabízí panoramatické pohledy v rozmezí 360° horizontálně a 290° vertikálně po mnohých ulicích v různých částech světa. Pohledy jsou snímány z výšky přibližně 2,5 metru asi každých 10 metrů. Street View byl uveden 25. května 2007 v několika městech USA a postupně se rozšířil do mnoha států.Pohledy v USA jsou snímány z flotily automobilů typu Chevrolet Cobalt, Saturn Astra nebo Toyota Prius, v Evropě jsou snímány z automobilu Opel Astra, v Japonsku automobilem Toyota Prius, v Austrálii a na Novém Zélandu automobilem Holden Astra, v Brazílii pomocí automobilu Fiat Stilo, v Jižní Africe Toyoty Yaris a Pontiacem G5 v Mexiku. Náměstí a pěší zóny nepřístupné pro automobily jsou snímány prostřednictvím Google Trikes (trojkolky). V každém z těchto vozů je devět směrových kamer, GPS jednotky pozicování a tři laserová měřidla vzdáleností firmy SICK. V autech jsou také nainstalovány skenery signálů Wi-Fi sítí, GSM a 3G, aby bylo možné zjistit přítomnost signálů těchto sítí.
Ke sledování Street View nemusíte mít jen velký počítač nebo notebook. Tato technologie je dostupná také na mobilních platformách – 21. listopadu 2008 byla uvolněna verze pro Apple IPhone, 10. prosince pro Symbian, později i pro Windows Mobile. Pohledy Street View mohou zobrazit také všechny verze aplikace Google Maps pro Android a také používají digitální kompas pro pohyb v záběrech.
Virtuální procházka Brnem
- Postupně se zpřístupňují lokality jižní části města, na severu ohraničené linií spojující Mendlovo náměstí, Zvonařku, ulici Táborskou v Židenicích a sídliště Vinohrady.
- Často zmiňované otevírací hodiny v obchodech zatím při virtuální procházce po Brně nenajdete, jejich čitelnost je za hranicí rozeznatelnosti.
- Realitní kanceláře, agenti a makléři mohou potenciálním kupujícím nebo nájemcům ukázat dostupné nemovitosti a obrázky Street View vložit přímo na svůj web. V Brně už takto najdete upoutávku například na benzínové pumpy.
- V Brně existují i stránky rumunské služby Norc (Norc.cz), kde si už dnes můžete virtuálně projít téměř kompletní střed města, který zatím na Googlu chybí.