Brno, 23. prosince 2011 - 17 miliard jde na jižní Moravě do podpory vědy. Ekonomický růst dnes stále více souvisí se schopností regionálních ekonomik přizpůsobovat se a inovovat. Značné úsilí proto jižní Morava věnuje vytváření prostředí, které podporuje výzkum, vývoj a inovace. Strategickým plánem, jak toho dosáhnout, je Regionální inovační strategie (RIS), jejíž třetí verze rozpracovává čtyři hlavní oblasti: poradenství a služby pro inovativní firmy, transfer technologií, internacionalizaci a lidské zdroje. První tři okruhy do praxe uvádí Jihomoravské inovační centrum (JIC), na které se obrací podnikaví studenti, začínající podnikatelé, firmy s inovativními nápady či vědci a univerzity.
Inkubátory pro české mozky
Inkubační aktivity v Jihomoravském kraji jsou ve srovnání s dalšími kraji nadprůměrné. V Brně fungují celkem čtyři inkubátory. Jihomoravské inovační centrum provozuje tři z nich, které nově nazývá Innovation Park. Jeho smyslem je koncentrovat na jednom místě různé nástroje podpory pro začínající firmy s inovativními záměry než se postaví „na vlastní nohy".
„Inkubační program JIC ušetří firmám v průběhu inkubace statisíce korun. Tyto prostředky mohou být přesměrovány třeba do vývoje produktu a výrazně tak urychlit vstup na trh," vysvětlil Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra.
Světové nápady z Brna
Nápady, které se realizují v JIC Innovation Parku, jsou často jedinečné. Například nová koncepce rodinných Freedomků, které jsou levnější než klasický byt, mají minimální provozní náklady a mohou být zcela nezávislé na inženýrských sítích, unikátní informační systém EDU | One, který mohou využívat vysoké školy zdarma a ušetří tak ročně stovky tisíc korun nebo mobilní aplikace elektronického průvodce CLiCK po městech a jeho památkách, který si mohou obyvatelé či návštěvníci stáhnout do mobilního telefonu zdarma. Mají tak bezplatně k dispozici mapy s GPS navigací desítek tipů na výlety po městě a okolí, umístění bankomatů, důležitých úřadů a institucí včetně praktických informací, kontaktních údajů i otevíracích dob. Po dobu osmi let tak pomohlo vzniknout více než sedmi desítkám firem, z nichž více než 30inkubační program úspěšně ukončilo. „Našimi inkubátory prošly například firmy jako Y Soft Corporation, Westcom s produktem Webnode, ADM, které již sklízejí úspěchy na mezinárodním trhu," dodává Hudeček.
Loni podporu pro studenty rozšířil JIC o preinkubační program MIC Akcelerátor, nově nazvaný Starcube, který učí studenty, jak rozjet vlastní firmu. Tímto programem prošel i tým GINA, který během jediného roku přeměnil téma diplomové práce v reálný byznys. Jejich software pomáhal zachraňovat lidské životy na Haiti, v Japonsku či Brazílii.
Investice správným směrem
Jihomoravský kraj na podporu těchto aktivit plánuje investici ve výši 383 mil. korun na výstavbu dalšího JIC Innovation Parku INMEC zaměřeného na mechatroniku, elektroniku a chemii. V plánu je také investice 72 mil. korun do výzkumného Kompetenčního centra Kuřim – obráběcí stroje.
Jihomoravský kraj investuje do podpory inovačního podnikání nemalé prostředky. Od roku 2003 kraj podpořil tyto aktivity částkou 160 mil. korun a 82 mil. korun přispěl na stavbu inkubátorů (tzv. Innovation Parku JIC).
Okruh lidské zdroje z RIS 3 má na starosti Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, které svým úspěšným programem SoMoPro přilákalo do Brna již 26 špičkových vědců.
Díky podmínkám, které Jihomoravský kraj vytváří, míří do regionu v nejbližších měsících 17 miliardová finanční podpora vědecko-výzkumným centrům. „Kvalitní výzkum a vývoj umožňuje vznik inovativních firem a také přitahuje zahraniční technologické podniky, které jsou závislé na vysoce kvalifikované pracovní síle a lokálním know-how. Takové firmy zpravidla není možné jednoduše přesunout do jiných levnějších lokalit," doplňuje Jiří Hudeček. Výzkum a inovace se projevují v hospodářském růstu, nárůstu produktivity a ve vytváření nových pracovních míst, nabízejících vyšší mzdy. Jihomoravský kraj má ambici se doku 2013 zařadit mezi 50 nejinovativnějších regionů Evropy.
Denisa Ranochová