Každé dva roky oslovuje Masarykova univerzita všechny absolventy magisterského prezenčního studia, aby získala informace o tom, jaké uplatnění v praxi nacházejí a jak zpětně vysokoškolské studium hodnotí. Na sklonku loňského roku se podařilo získat odpovědi celkem 2041 studentů, tj. 47 % všech absolventů.
Po jednom až dvou letech po ukončení téměř devět z deseti absolventů pracuje nebo podniká. Podíl nezaměstnaných je nízký, podle výzkumu dosahuje hodnoty 1,4 %. Oficiální statistiky o nezaměstnanosti udávají nezaměstnanost absolventů MU v roce 2009 na úrovni 2,2 %, což je zhruba třiapůlkrát méně, než činí celostátní míra nezaměstnanosti. Skupina aktuálně nepracujících absolventů je nejčastěji tvořena absolventy, kteří dále studují v doktorském studiu, studují další vysokou školu nebo cizí jazyky a dále to jsou ženy na rodičovských dovolených.
Zkoumaná skupina absolventů nastupovala do zaměstnání ještě před vypuknutím současné hospodářské krize, proto byl proces získávání práce poměrně hladký: sedm absolventů z deseti mělo již pracovní místo v okamžiku promoce a do čtyř měsíců od promoce mělo zaměstnání již celkem 93 % absolventů. Při hledání zaměstnání se většina absolventů spoléhala na vlastní síly (66 %), další skupinu tvoří osoby, které dostaly nabídku od firem a institucí přímo (18 %) a části respondentů pomohli rodiče a známí (10 %). Jen tři procenta absolventů označila proces hledání práce jako „velmi obtížný“, další pětina jej označila za „poměrně obtížný“. Relativně obtížněji hledali práci absolventi filozofické fakulty, mladí přírodovědci a pedagogové a naopak nejsnazší bylo hledání zaměstnání pro informatiky. Celkem 85 % absolventů pracuje na místech, kde je vyžadováno vysokoškolské zaměstnání a 81 % respondentů pracuje v oboru, který vystudovali nebo v oboru příbuzném. Zhruba polovina osob pracuje ve veřejném sektoru, v soukromých a zahraničních firmách pracují častěji informatici, ekonomové a právníci.