Brno, 9. února 2016 - Strojírenský koncern ZKL chce za rok v Indii spustit vlastní výrobu ložisek. Ročně jich v nové továrně vyexpeduje 120 000 kusů, což znamená objem produkce v hodnotě 17 milionů dolarů. Projekt za čtvrt miliardy korun nedaleko Kalkaty musela firma odsunout kvůli rozbujelé indické byrokracii. Investice cílí na železniční průmysl, který ZKL považuje za velice perspektivní.
Prodeje společnosti v Indii rostly už v loňském roce. Nebyly ale tak vysoké, jak společnost očekávala. Indická centrální banka udržuje vysoké bankovní záruky, což odrazuje tamní firmy od investic. Tím je také nepřímo ovlivněna poptávka po výrobcích brněnské společnosti.
Strojírenský koncern v Indii cílí na železniční průmysl. Aktuálně výrobky společnosti prochází procesem homologace. „I když naše provozní zkoušky dopadly dobře, zpomaluje nás rozbujelá indická byrokracie. Mají na nás stále nové a nové požadavky. Nicméně reálně očekávám, že bychom tenhle proces měli letos dokončit a od příštího roku tam výrobu ložisek rozjedeme naplno. Továrnu jsme v Indii chtěli otevřít už před dvěma roky, ale homologace nás natolik zpomalila, že teď projekt chystáme na rok 2017,“ komentoval situaci generální ředitel ZKL Jiří Prášil.
Projekt nové továrny za čtvrt miliardy korun očekává přijetí 60 indických zaměstnanců. ZKL věří, že jej bude financovat Česká exportní banka, jednání ale zatím ještě nejsou ukončena. Investice v Indii souvisí také se záměrem společnosti být uznávaným dodavatelem ložisek pro kolejová vozidla. Další potenciál vidí ředitel Prášil jako dodavatel ložisek pro větrné elektrárny.
ZKL exportuje po celém světě, plánuje ale zvýšit podíl na trhu USA a Kanady a také v Africe. „V Severní Americe chceme najít jiné kapitálově silné partnery, s výsledky těch dosavadních nejsme spokojeni. Exportujeme 80 procent našich výrobků, náš podíl na trhu v Česku je okolo 45 procent. Vzhledem k exportu se nám velmi líbí spolupráce s českými ambasádami. Když například český velvyslanec vystoupí na zahraniční výstavě a ve své řeči nás podpoří, hodně nám to pomáhá. Naopak se nám moc nelíbí nynější měnová politika ČNB. Nestabilita české koruny nám způsobuje víc škody než užitku,“ dodal Prášil.