Brno, 30. května 2018 - Výroba a vývoj elektronových mikroskopů v brněnském centru společnosti Thermo Fisher Scientific (dříve FEI) letos slaví 25 let od svého založení. Transformaci z 20ti členného start-upu v největšího světového výrobce elektronových mikroskopů s více než 1000 zaměstnanci společnost oslaví rozšířením výroby. Vedle elektronových mikroskopů se v Brně nově vyvíjejí a vyrábějí spektrometry – přístroje pro zjišťování chemické specifikace, struktury a složení materiálů. Spektrometry z Thermo Fisher Scientific poslouží cementárnám, potravinářským firmám nebo i americké vesmírné agentuře NASA. Toto rozšíření portfolia znamená pro Brno vytvoření přibližně stovky nových pracovních míst.

„Jsme velmi hrdí na pozici, kterou si brněnské technologické centrum od svého založení vybudovalo. Náš nejnovější přírůstek do výrobního portfolia podtrhuje důležitost brněnské pobočky a symbolizuje její další úspěšný rozvoj,“ řekl u příležitosti výročí Hynek Peřina, generální manažer brněnského technologického centra Thermo Fisher Scientific.

Úspěšnému rozvoji brněnského centra přispěl i charakter moravské metropole. „V Brně je podstatná 60letá tradice elektronové mikroskopie, zázemí několika vysokých škol, ale také kvalitních středních škol. Spolupráce a podpora místních institucí je v tomto regionu též velmi pozitivním faktorem,” vysvětlil Peřina. Společnost kvůli rozšíření svého portfolia navýšila svou výrobní a kancelářskou plochu o více než 50 % na současných 35 000 m2, při čemž investovala 330 milionů korun. Důležitou součástí brněnského centra je i vývoj nových technologií, do kterého firma investovala meziročně o 14 % více.

Thermo Fisher Scientific je největším exportérem Jihomoravského kraje, v loňském roce společnost prodala zboží za více než 10 miliard Kč. Ročně pak vyrobí přes 600 přístrojů, což je dvakrát více než před deseti lety. Obrat se za stejné období zvýšil více než třikrát. Výrobky z brněnského centra putují zejména do asijských zemí či USA. Vedle tradičního vývoje, výroby a servisu elektronových mikroskopů zde probíhá i výroba rentgenového tomografu HeliScan pro vědu a průmysl, který například použili výzkumníci při zkoumání Věstonické Venuše.