Brno, 12. listopadu 2018 - Ruský trh se postupně mění, přesto na něm mají české firmy i přes nelehkou geopolitickou situaci dobré příležitosti k uplatnění. Výhodou je v tomto směru jeho nedostatečná nasycenost a omezená přítomnost zahraniční a domácí konkurence. Na druhé straně roste v Rusku tlak na lokalizaci výroby. Sankce vůči této zemi také výrazně mobilizovaly vnitřní trh a vlastní kapacity. Po jednání se zástupci Správy Jaroslavské oblasti to uvedl ředitel Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno) Čeněk Absolon.
Delegace z Ruska prezentovala investiční a průmyslový potenciál Jaroslavského regionu a možnosti spolupráce s českými firmami z oblasti strojírenství a energetiky. Právě tyto sektory mají podle českých zkušeností největší perspektivu. Konkrétně jde například o automobilový průmysl, dopravu, infrastrukturu, civilní letecký průmysl, důlní a těžební sektor nebo chemii a potravinářství.
„Intenzivněji se začíná zvyšovat poptávka po dodávkách zboží s vyšší přidanou hodnotou a investicích s vysokým podílem vyspělých technologií,“ uvedl Absolon, podle něhož je nové příležitosti ke spolupráci nutné hledat právě v ekonomicky a průmyslově rozvinutých oblastech. Analytici v této souvislosti upozorňují, že ruský trh je značně nevyrovnaný a podmínky pro spolupráci se v jednotlivých regionech mohou značně lišit.
„Při snaze exportovat české zboží na ruský trh musejí exportéři počítat se zvýšeným tlakem na lokalizaci výroby a zesíleným požadavkem na zajištění exportního financování. Dále pak s větší nestabilitou investičního prostředí, vyšší mírou korupce a nižší vymahatelností práva, než jsou zvyklí z ČR, a též administrativními bariérami. Tamější trh je pro nás ovšem i nadále velmi zajímavý a naše firmy tam mají díky tradici pořád dobrý zvuk,“ dodal Absolon.
Podle informací Zastupitelského úřadu ČR v Moskvě zaznamenal zahraniční obchod ČR s Ruskou federací loni růst, vzájemný obrat vzrostl o 30 % oproti roku 2016. Český export do Ruska v roce 2017 meziročně vzrostl o 15 % a český dovoz o 43 %. Důvodem růstu vývozu byl především návrat k mírnému oživení ruské ekonomiky, dovozy vzrostly zejména díky vyšším cenám ropy a dalších komodit. Hlavně v důsledku výraznějšího navýšení dovozů se poté obnovil trend záporného salda v neprospěch ČR. V minulém roce Rusko podle obratu představovalo 13. nejdůležitějšího obchodního partnera ČR (13. nejdůležitějšího podle vývozu a 7. podle dovozu).
Český export táhne automobilový průmysl. Loni do Ruska české firmy vyvezly silniční vozidla v hodnotě 605 milionů USD (meziročně +33,5 %), elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče v hodnotě 362 milionů USD (+19,7 %), kancelářské stroje a zařízení k automatickému zpracování dat za 345 898 milionů USD (+13,8 %) a stroje a zařízení všeobecně užívané v průmyslu v hodnotě 342 milionů USD (+0,7 %). V Rusku působilo v roce 2017 zhruba 150 zastoupení českých firem. Jaroslavská oblast patří k průmyslově nejrozvinutějším oblastem Ruska. Nejvýznamnějším oborem je v tomto regionu strojírenství.