Brno, 13. února 2021 – Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem 4 % z nich si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes Češi brali novou či refixovali stávající hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila 7-9 let. Vyplývá to z průzkumu Banky CREDITAS, který realizovala společnost Ipsos.

Zatímco v současnosti má podle průzkumu více než polovina lidí (56 %) fixaci 4-6 let a nad 7 let je to jen čtvrtina Čechů, při rozhodování o refinancování nebo zřízení nové hypotéky by dnes už volili jinak. Nyní by si kratší fixaci na 4-6 let vzalo necelých 39 % lidí, delší fixaci na 7-9 let 17 % a na 10 a více let by si hypotéku sjednala téměř třetina dotázaných.

„V souhrnu by tak po fixaci nad 7 let sáhl každý druhý (47 % lidí). Zajímavostí je, že nejdelší fixace by volili nejčastěji lidé s vyššími příjmy domácnosti, a to nad 60 tisíc čistého měsíčně. Z průzkumu také vyplývá, že lidé vnímají dnešní sazby pod 2 % jako atraktivní a domnívají se, že za pět let budou vyšší. Logicky by si tak raději fixovali sazbu na delší dobu,“ komentuje výsledky ředitelka komunikace Banky CREDITAS Lucie Brunclíková.

Průzkum ale odhalil dvě bariéry: za prvé téměř dvě třetiny dotázaných (61 %) očekávají, že při delší fixaci by jim banka dala vyšší sazbu, což je u většiny bank na trhu i pravda. Za druhé průzkum ukázal, že drtivé většině lidí (80 %) vadí podmiňování nízké úrokové sazby sjednáním dalších, zejména pojistných, produktů. Výrazně kritičtější k této praxi přitom byli muži než ženy.

Celkově zájem o delší fixaci souvisí s očekáváním, že za pět budou sazby o něco vyšší (46 %), resp. výrazně vyšší (18 %) než dnes. Zhruba třetina lidí si myslí, že sazby budou zhruba stejné. Jen 4 % lidí očekávají mírný pokles a pouhých 0,2 % výrazný pokles.