Brno, 12. září 2023 - Od roku 2020 podpořilo město Brno ve spolupráci s inovační agenturou JIC 26 inovativních projektů z programu Prototypuj a ověřuj. Jsou mezi nimi třeba lokátory na lyže, inovativní zubní implantát, endoskopický přístroj s umělou inteligencí nebo desky z rozložitelného mycelia. Dnes otevírá JIC další výzvu, ze které mohou získat zájemci až 800 tisíc korun. Přihlášky mohou podávat do 20. října na stránkách jic.cz/prototypuj-a-overuj.
„Na prototyp můžeme úspěšným projektům dát až osm set tisíc korun. K tomu získají i podporu a rady zkušených podnikatelů z regionu a našich konzultantů. Pomůžou jim lépe uchopit byznysovou stránku projektu,“ říká Zuzana Hadašová z JICu, která má program Prototypuj a ověřuj na starosti.
Do programu se mohou hlásit firmy se sídlem nebo provozovnou v Jihomoravském kraji a s maximálním obratem 10 milionů korun. „Žádat můžou i fyzické osoby. Pokud ale jejich přihláška uspěje, tak si firmu musí založit,“ dodává Hadašová.
Úspěšný žadatel získá až 70 procent celkových nákladů projektu, zbývajících 30 procent si příjemce hradí sám. „Přihláška je poměrně jednoduchá. Produkt musí žadatel představit i v minutovém videu. V dalším kole pak bude mít za úkol svůj projekt odprezentovat porotě,“ vysvětluje Zuzana Hadašová.
V zatím poslední jarní výzvě uspěl například projekt Cownected – inovativní systém pro chovatele dojných krav, který kombinuje sledování, identifikaci a lokalizaci do jednoho zařízení. „V rámci projektu Prototypuj a ověřuj vyrábíme ověřovací sérii, která nám umožní získat velké množství dat. Na jejich základě vyladíme a vylepšíme detekční algoritmy a ověříme celý proces masové výroby, nasazení a provozu,“ říká vývojář Martin Daněk z firmy DANSATECH.
Program Prototypuj a ověřuj funguje již čtvrtým rokem a za tu dobu podpořil 26 projektů celkovou částkou téměř 17 milionů korun. „Vidíme obrovský a stále nevyužitý potenciál hlavně na univerzitách a vědeckých pracovištích. Například v severských zemích vznikají ročně desítky univerzitních firem. V Brně to je za stejné období v průměru jedna firma,“ říká ředitel JICu Petr Chládek. „Firmy přitom vytvářejí pracovní místa, posilují prestiž regionu, odvádějí daně do místních rozpočtů a v případě univerzitních firem mohou přinést nezanedbatelné příjmy i tam,“ vyjmenovává přínos inovativních firem Chládek.
„Inovace je nezbytnou součástí konkurenceschopnosti ve všech oblastech. V průmyslu to platí samozřejmě také. Brno bylo a je průmyslové město. Mění se skladba průmyslu, namísto textilek se rozvíjí obory s vysokou přidanou hodnotou, jako je elektronová mikroskopie nebo IT společnosti. Brněnská výzkumná základna dává předpoklady pro další rozvoj nových nápadů a jejich úspěšnou komercializaci,“ říká zastupitelka města Brna Anna Putnová, která má podporu inovací ve své gesci.
Zdroj: JIC