Brno, 27. listopadu 2020 – Sochy, památníky, pamětní desky, reliéfy a další objekty drobné architektury jsou v Brně hojně zastoupeny. Pro jejich přehlednost byl nyní spuštěn web socharske.brno.cz, který umožní lidem orientaci v těchto objektech či v sochařských soutěžích a projektech pořádaných městem.

Zmapovat historické i moderní sochy a další objekty drobné architektury si dali za cíl pracovníci Odboru kultury a oddělení GIS Odboru městské informatiky Magistrátu města Brna, kteří stojí za novými webovými stránkami Sochařské Brno (socharske.brno.cz). Název je inspirován stejnojmennou knihou Sochařské Brno 1989–2019, kterou loni vydala Masarykova univerzita.

„Aktuálně eviduje GISová mapa na webu okolo 700 objektů zhruba od 18. století až po současnost, kde jsou zahrnuty i realizace v rámci projektu Sochy pro Brno. Pokud by lidé náhodou narazili na objekt, který není v mapě zahrnut, ať se neváhají ozvat a pracovníci Odboru kultury jej do registru zařadí,“ vyzval radní pro oblast kultury Marek Fišer.

V mapě je možné objekty filtrovat podle typu, městských částí či autora. Lze najít i určitou oblast památkové rezervace, památkově chráněnou sochu nebo si některá díla prohlédnout ve 3D.

Web nabízí také informace pro umělce. „Dozvědí se o sochařských soutěžích a jak se do nich přihlásit, najdou zde zadávací podmínky či složení hodnoticí komise. Je to tedy další krok nejen k přehlednosti, ale také k transparentnosti celého procesu,“ upozornil Marek Fišer.

Sochařské realizace vznikají v Brně také v rámci projektu Sochy pro Brno. Podnět k jejich vytvoření dává odborná veřejnost, instituce nebo politická reprezentace s cílem připomenout význačné osobnosti, dějinné události a významná výročí.