V Paláci šlechtičen v Kobližné ulici byla zahájena výstava Plesy, bály, masopusty. Představuje sváteční chvíle spojené s tancem v celém sociálním spektru někdejší společnosti, tedy ze života šlechty, města a venkova. Tanec jako prostředek společenské komunikace tvoří spojující motiv celé expozice. Pořadatelem výstavy je Moravské zemské muzeum. Na tři sta exponátů pochází z Etnografického ústavu a Historického oddělení tohoto muzea, z dalších kulturních institucí i ze soukromých sbírek. Otevřena bude do 31. května příštího roku.
Barokní kaple Paláce šlechtičen, ve které je umístěna první část výstavy, nabízí návštěvníkům prezentaci unikátních žánrových miniatur z první třetiny 18. století z majetku českokrumlovských Schwarzenbergů. Na nich jsou zachyceny jednotlivé typy masek určené pro plesy šlechty včetně převleků za venkovany. Doplňkem kolekce šedesáti kvašů jsou dobové kostýmy ze zámeckého divadla v Českém Krumlově.
Druhá část výstavy představuje společenské zábavy ve šlechtickém, venkovském a městském prostředí koncentrované zejména do období masopustu, a to od poloviny 19. století, kdy začaly narůstat snahy o emancipaci českého národa. A tak protipólem venkovských zábav se ve městech staly reduty, tancovačky spolků, cechovní zábavy, vlastenecké bály, merendy nebo sokolské šibřinky. Od minulosti se diváci postupně dostanou až do současnosti. Na ni se autoři zaměřili ve třetím sále paláce, který naladili do stylu technoparty.