Brno, 23. června 2011 - Prožít alespoň jeden z Příběhů tisíce a jedné noci mohou díky nové výstavě návštěvníci Moravské galerie v Brně. Všem, kteří do 31. července zamíří do Uměleckoprůmyslového muzea, se otevře kouzelný svět Orientu. Na výstavě islámského umění ze sbírek Moravské galerie v Brně uvidí na 250 uměleckých předmětů islámského světa.
Ženy jistě okouzlí velmi vzácné ručně tkané textilie, kolekce šperků či dámské domácí střevíce. Muže potěší ukázky ze sbírky zbraní a dětem udělají radost předměty, které znají z pohádek Tisíce a jedné noci. Návštěvníci budou mít také jedinečnou příležitost zavítat do „pokojíčku“ sběratele 19. století, který si liboval v orientálních předmětech. Na výstavě jsou dále představeny potřeby kaligrafů, mešitové lampy a s prostředím mešity související i soubory kachlů nejrůznějších barev a tvarů. Mezi nejcennější exponáty ovšem patří tří modlitební koberce ze 17. století.
Soutěž o 10 vstupenek:
V kolekci orientílního umění můžete vidět až- 140 předmětů
- 200 předmětů
- 240 předmětů
- 1000 předmětů
Jelikož se ve sbírkách Moravské galerie v Brně nachází na 400 předmětů spojených s islámským Orientem, pouze dva výstavní kusy byly zapůjčeny odjinud. Stará encyklopedie a jedna fotografie náleží do sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.
„Výstava Příběhy tisíce a jedné noci. Islámské umění ve sbírkách Moravské galerie v Brně podává informace o souboru islámského umění této instituce. Prezentace si klade za cíl souborně, v České republice vůbec poprvé, představit předměty svázané s islámským Orientem, a to ať už svým vznikem nebo tím, že se Orient stal zdrojem inspirací pro evropské mistry.
Kolekce téměř 240 vystavovaných předmětů odhaluje dovednosti islámského světa od Maroka přes Balkán a Blízký východ až po Írán. Předměty byly vyrobeny za účelem služby, a nikoli potěšení, proto je v podstatě mylné označovat je za umění. Pojetí umění v islámu je odlišné od klasického západního vymezení, je vnímáno více ve vztahu k všednímu životu, a ve svých projevech se tudíž jeví jako umělecké řemeslo.
foto: archiv MG