Brno, 18. dubna 2011 - Od 2. do 8. května bude v centru města a několika obchodních domech realizována sbírková akce „Společně pro školu v Himálajích“ na podporu školy v Malém Tibetu (Ladakh, sev. Indie). Organizátorem je Hnutí Brontosaurus, základní článek Modrý kámen. Akci pak slavnostně zakončí 12. května benefiční koncert Lenky Dusilové v konventu Milosrdných bratří. Hostem koncertu bude i herec Pavel Liška, který je mediálním patronem celé sbírkové akce.
Sbírková akce bude probíhat v prvním květnovém týdnu na osmi stanovištích v centru Brna (na ulicích Česká, Kobližná, Masarykova a u nadchodu do Vaňkovky) a obchodních domech (Olympia, Globus, Avion Shopping Park a NC Královo pole). Stánky budou otevřeny v centru města od devíti do osmnácti hodin a v obchodních domech podle jejich otevíracích dob.
Cílem projektu je získat finanční podporu pro rozvoj školy v Mulbekhu a zároveň zábavnou formou (zapojení lidí do her a kvízů) informovat občany města Brna o životě v Himálajích. Zájemcům se budou rozdávat upomínkové předměty z kolekce „Malý Tibet očima dětí“.
Ve čtvrtek 12. května v 19.00 zazpívá slavnostní tečku za celou akcí zpěvačka Lenka Dusilová v konventu Milosrdných bratří v Brně (Vídeňská 7). Herec Pavel Liška na koncertu vydraží několik obrázků, jejichž autory jsou děti ze sponzorovaného Mulbekhu.
O životě v Mulbekhu:
"Mé jméno je Skarma. Nedávno mi bylo 8 let. Narodil jsem se v Mulbekhu na okraji Himalájí v Indii. Vím, že moje maminka a tatínek mě mají moc rádi. A chtějí pro mě hlavně dobré vzdělání, protože to je u nás opravdu důležité. V naší vesnici ale doposud byla jen stará škola, ve které by mě nenaučili, co budu v životě potřebovat. Odjížděl jsem proto vždy na celý rok až do Jammu. To bylo opravdu hrozné! Musel jsem na celý rok opustit maminku s tatínkem. Nikoho jsem v Jammu neznal. Všechno bylo pro mě cizí a bylo těžké si najít nové kamarády! Celý rok mi bylo moc smutno… Když jsem pak jednou za rok přijel do Mulbekhu, skoro jsem to už ani doma nepoznával…
Teď to ale konečně vypadá, že se u nás všechno zlepší. Staví nám naši vlastní školu."
V roce 2008 se nové vedení školy začalo věnovat rozvoji staré školy, aby pro ni mohlo získat státní certifikát základního školství. K tomu je zapotřebí obnovit školní prostory (současné jsou v havarijním stavu) a zajistit kvalifikovaný personál. Aby učitelé dosáhli vytyčeného cíle, rozhodli se jim členové Hnutí Brontosaurus (základní článek Modrý kámen) odborně i finančně pomoci.
Navrhli urbanistickou koncepci a provedení nových budov školy, jejichž výstavbu také zajišťují. Budovy jsou navrženy jako modelové objekty kombinující moderní a tradiční stavitelství. Záměrem je především co nejvíce využít lokální materiály a zachovat tradiční stavební zvyklosti a zároveň vylepšit jejich nedostatky - školní prostory by měly být vytápěny sluneční energií (formou tzv. solárního domu), nosné stěny budou postaveny z dusané hlíny, konstrukce stropu se bude skládat z lokálně dostupného topolu a vrbového proutí apod. Budoucí škola o osmi budovách by měla umožnit vzdělání 400 dětem z okruhu 20 kilometrů. Na financování projektů se podílí členové místní komunity, jeho svatost 14. Dalajláma, francouzská nezisková organizace Himalayan Dialect a Hnutí Brontosaurus, které navíc odborně zajišťuje i výstavbu. Stavba nových školních budov je rozdělena do několika fází. V roce 2011 je v plánu postavit školní internát, na jehož rozpočet by Hnutí Brontosaurus rádo přispělo částkou 700 000 Kč.
Více se o projektu dočtete na www.BrontosaurivHimalajich.cz.