Brno, 3. listopadu 2011 - Nová výstava Dětského muzea Moravského zemského muzea v Brně nabízí návštěvníkům všech věkových kategorií pro zimní až předjarní období pozoruhodnou podívanou i zážitky. Ústředním tématem výstavy jsou tradice a současnost českých skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob, které se za více jak jeden a půl století let proslavily po celém světě.
Výstavě předcházela spolupráce Dětského muzea s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Dětské muzeum do Jablonce zapůjčilo několik svých putovních výstav a tehdejší vedení jabloneckého muzea nabídlo jako reciprocitu výstavu o skleněných vánočních ozdobách, kterou tehdy právě připravovalo. Pro brněnskou výstavu byla zapůjčena kolekce z produkce Jablonexu, soukromá sbírka historických balotinových ozdob, speciální vitríny na prezentaci ozdob a dojednána zápůjčka firem Rautias, a.s. a Ornex, spol. s.r.o. Ve výstavě jsou zastoupeni i čeští a moravští výrobci, takže s žádostí o zápůjčku k tématu se kurátorky výstavy obrátili i na muzea a firmy působící nejen v Čechách, ale i v oblastech severní a jižní Moravy.Díky tomuto úsilí může nyní Moravské zemské muzeum nabídnout milovníkům ozdob půvabnou kolekci českých a moravských historických ozdob, z nichž nejstarší pochází z období kolem roku 1910. Jsou zde zastoupeny skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i balotinové ozdoby, stejně jako oplétané drátkem nebo papírové s dekorem. Nechybí ani tvary muchomůrky, které jsou ryze českým prototypem.
Druhou částí výstavy jsou obsáhlé soubory ozdob našich předních soudobých výrobců, čerpající z tradičních motivů i novodobých technologických a výtvarných trendů. Malý soubor tvoří ozdoby a dekorace českých výrobců a výtvarníků s jarní a velikonoční tématikou. Zajímavým doplňkem k tématice skla jako materiálu poslouží ukázka prací ze studentské soutěže odborných sklářských škol „Mistr křišťálu 2010“ na téma „Skleněné vánoční ozdoby - minulost, současnost, vize“.
V celé výstavě je představeno téměř tři tisíce ozdob a dekorací ze skla a okrajově i dalších, zejména přírodních materiálů. Ty jsou především ve výtvarné dílně, kde budou sloužit dětem, ale
i dospělým k inspiraci při výtvarných činnostech i workshopech v rámci školních programů i volném čase. Návštěvníci se totiž ve výstavě nejen dozvědí, jak a za jakých podmínek se u nás ozdoby v průběhu 150 let vyrábějí, ale ve stálé výtvarné dílně si budou moci zhotovit vlastní výtvarné návrhy a jednu ozdobu si i vyrobit. Další zajímavé výtvarné činnosti pak mohou vyzkoušet v sobotních výtvarných workshopech, kde se budou postupně učit vyrábět další typy ozdob a dekorací se zimní a v průběhu února 2012 i s jarní tématikou. První sobotní doprovodný program je připraven na 19. listopad, tradiční velkou vánoční dílnu pak pracovnice Dětského muzea připravují na pátek 9. prosince 2011.
Školním a zájmovým skupinám včetně seniorů nabízíme moderovaný program na objednávku na tel: 533 435 274 nebo 371.