Brno, 24. října 2012 (MEDIAFAX) - Kdo chtěl v Brně ve středu získat autogram bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, musel si vystát ve čtyřstupu dvousetmetrovou frontu. Autogramiáda političky s českými kořeny zastínila všechny spisovatele, kteří v posledních deseti letech v Brně své knihy podepisovali.

"Podobný nával pamatuji, jen když tady podepisoval knížky Jaroslav Foglar," řekla pracovnice Knihkupectví Barvič a Novotný, které autogramiádu uspořádalo.

Albrightová navštívila Brno po devíti letech. Zájmem o svou osobu zastínila rockové a popové hvězdy. "Nemůžu si nechat její podpis ujít. Osud i život této ženy jsou úctyhodné," řekla Mediafaxu Martina Müllerová. Ještě předtím, než se ke své oblíbené autorce a političce dostala, musela ovšem absolvovat více jak hodinu dlouhé čekání ve frontě, která se ve čtyřstupu vinula od poloviny České ulice až ke křižovatce s Joštovou.

Pětasedmdesátiletá Albrightová podepisovala lidem knížky dvěma fixy, jako bývalou členku americké vlády ji obklopovala tělesná stráž. Spisovatelka rozdávala autogramy s úsměvem a lidem psala do knížek i osobní věnování. Největší zájem byl o podpis na čerstvou novinku bývalé americké ministryně, kterou je kniha Pražská zima.

albrightova-brno-autogramiada-fronta-krystof-turek

Madeleine Albrightová je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím, během první Clintonovy administrativy, působila jako velvyslankyně USA při OSN. Sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. V současnosti přednáší na univerzitě v Georgetownu, podílí se na činnosti Národního demokratického institutu pro mezinárodní vztahy a je předsedkyní Komise pro posílení práv chudých. V květnu 2012 jí americký prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody.

Americká politička se narodila v pražské židovské rodině na Smíchově. Byla však pokřtěna a vychovávána jako katolička a o svém židovském původu se podle vlastních slov dozvěděla až poté, co Washington Post publikoval reportáž, v níž bylo vzpomenuto, že její prarodiče a několik příbuzných se stali oběťmi holocaustu. V knize Pražská zima pak popisuje Albrightová své rané zážitky ze svého rodiště.

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek