
Brno, 21. října 2013 - Letošní podzim v Brně nebude jen Moravský, ale i britský, český, italský, norský, polský, ruský... a především fantastický! V rámci mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim totiž Filharmonie Brno pozvala světovou dirigentskou špičku Valerije Gergijeva, který s Londýnským symfonickým orchestrem provede slavnou Berliozovu Fantastickou symfonii!
Do Brna dorazí ale i další hvězdy světového formátu. Famózní ruský klavírní virtuos Boris Berezovskij zahájí s Filharmonií Brno a jejím šéfdirigentem celý festival, Trondheimští sólisté představí norský repertoár, s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu zazpívá slavná sopranistka Ewa Vesin, Kremerata Baltica předvede „nečekaně" program italský...
Magnetem publika budou jistě také polští Apollon Musagete Quartett, maďarský trumpetista Gábor Boldoczki a těšit se můžeme i na špičkové domácí interprety jako Vilém Veverka, Martin Kasík nebo 28. října v rámci Českého dne na Graffovo kvarteto a Dechové kvinteto Phoenix.
A z hudebních skladatelů? Připomenuta budou výročí – namátkou 210 let od narození velké skladatelské postavy romantické éry Hectora Berlioze nebo 200 let od úmrtí Richarda Wagnera a Giuseppa Verdiho. Chybět nebudou ani další věhlasná jména jako Janáček, Smetana, Dvořák, Martinů, Rossini, Debussy, Chopin, Wagner, Beethoven či Liszt.Festival nabídne celkem patnáct jedinečných koncertů, desítky světových jmen a nepočítaně zážitků. K těm hudebním se v rámci Českého, Polského, Britského a Ruského dne přidají dokonce i gastronomické. Filharmonie Brno totiž připravuje pro své posluchače „festival" v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů. Obsah slova „festival" vnímá jako sadu zvláštních společenských událostí a právě ty letošní Moravský podzim nabídne. Vyjma koncertů umělců, kteří patří ke světové špičce současné klasické hudby, uslyšíme také něco o zemích, ze kterých přicházejí, o jejich hudbě, kultuře či gastronomii. V doprovodném programu, nad kterým převzali záštity velvyslanci, jejichž kanceláře se příprav také aktivně účastní, ochutnáme ruské, norské či polské speciality, pobesedujeme s dramaturgy Filharmonie Brno a celý večer, den či víkend zakončíme fantastickým hudebním zážitkem.
Letošním ročníkem se vine více dramaturgických nití. Zmíněna již byla výročí, na něž je rok 2013 bohatý. Zahajovací koncert věnuje brněnská filharmonie dvojímu výročí svého někdejšího šéfdirigenta Františka Jílka. Katovický rozhlasový orchestr uvede při příležitosti nedožitých osmdesátin klasika polské hudby 20. století Henryka Góreckého jeho slavnou třetí symfonii, jejíž nahrávka před dvaceti lety vévodila britským i americkým žebříčkům vážné hudby. Na berliozovské výročí náležitě upozorní Londýnský symfonický orchestr v čele s Valerijem Gergijevem. A dostane se i na další jubilanty.Do termínu festivalu zapadá i nehudební výročí – slavnostnost státního svátku 28. října podtrhnou dva koncerty brněnských ansámblů v Besedním domě cele zasvěcené české hudbě. Český den se koná pod záštitou Dagmar Havlové a zajímavé bude jistě sledovat, jak česká hudba v programu festivalu vyzní v porovnání s čistě norským repertoárem věhlasných Trondheimských sólistů nebo převážně „italským" programem ještě slavnější Kremeraty Baltiky s Mariem Brunellem v čele. Silně obsazené budou komorní koncerty, moment nečekaného spojení nabídne duo klasicky vzdělaného klavíristy Alexeje Ljubimova s jazzovým bubeníkem Vladimirem Tarasovem a jejich neotřelé pojetí Debussyho Preludií.
Hrát se bude nejen v Besedním domě, ale i Janáčkově divadle, v kostele u minoritů, ale i ve skleněném pokoji vily Tugendhat. „Filharmonie Brno vstupuje Moravským podzimem 2013 do historie tohoto proslulého festivalu poprvé jako pořadatel a koncipuje tento hudební svátek jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství. Věříme, že Moravský podzim bude tentokrát opravdu fantastický a my se těšíme na nadšené publikum," zve ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.