Brno, 30. listopadu 2013 - Po dlouhých pětadvaceti letech bude k vidění výstava děl neprávem zapomenuté české malířky Vlasty Vostřebalové Fischerové, jejíž dílo patří k nejpůsobivějším projevům českého sociálního umění 20. a 30. let minulého století. Moravská galerie v Brně touto výstavou opět otevírá téma pozapomenutých českých meziválečných umělkyň.
Tentokrát galerie věnuje pozornost dílu Vlasty Vostřebalové Fischerové (1898–1963), a to i přesto, že aktivní tvůrčí činnost umělkyně trvala necelých dvacet let. Malířka byla jednou z prvních umělkyň, kterým bylo v roce 1918 v nově založeném Československu umožněno studovat na vysoké umělecké škole. Byla spolužačkou dnes známé Milady Marešové, poprvé společně vystavovaly v Topičově salónu roku 1925.
„Počátky profesionální dráhy Vlasty Vostřebalové Fischerové jsou spjaty se studiem v ateliérech Vojtěcha Hynaise a Jana Štursy, kteří zásadně ovlivnili její plastické vidění skutečnosti. Umělkyně se však od autorit dokázala záhy odpoutat a spěla k jedinečnému kreslířskému stylu, do něhož otiskovala nejen zaujetí lidskou psychologií a osudem, ale i smysl pro grotesknost, který měl své paralely v dobovém proudu nové věcnosti. Jako své modely si vybírala pohublé tváře upracovaných žen, mužů a dětí a ženské tělo se nebála zobrazit v jeho syrovosti, mnohdy s palčivými stopami stáří. Inspiraci ke svým dílům hledala na městské periferii i na vesnici, mezi bezejmennými muži, ženami a dětmi," popsala spoluautorka výstavy Michala Frank Barnová s tím, že krása zobrazovaných modelů byla pro autorku podružná, podstatou jejího umění byly sondy do lidské duše.
Ačkoliv ohlasy v dobovém tisku byly poměrně pozitivní, originalita kreseb a magických olejomaleb zůstávala pro svou jinakost nepochopena. Autorčinu práci definitivně přeťala druhá světová válka a umělecký odkaz Vostřebalové Fischerové nebyl následně ani uceleně vystavován, ani komplexněji zhodnocen. Jednou z mála významnějších přehlídek byla výstava v Alšově jihočeské galerii v roce 1986 a její poslední výstava se konala v roce 1988 v Boskovicích.
Nynější výstava společně s prvním monografickým katalogem představí kresby a olejomalby z veřejných a soukromých sbírek, které doposud nebyly celistvě prezentovány. Zejména námětově solitérní, různorodé olejomalby poodhalí i leccos ze spletitého osobního života umělkyně. Představen bude například soubor děl, jehož hlavním protagonistou byl syn, nebo bývalý manžel autorky – básník Otokar Fischer. Osobní příběh Vlasty Vostřebalové Fischerové představí i bohatý, nedávno objevený archivní materiál, včetně architektonických návrhů a návrhů nábytku.
Výstavu můžete navštívit od 22. listopadu do 23. února 2014 v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně na Husově ulici.