Brno, 7. května 2014 - Zajímavou a pohnutou historii nedokončené dálnice Vratislav–Brno–Vídeň mapuje právě probíhající výstava v Technickém muzeu v Brně. První dálnice začaly být ve velkém budovány od poloviny 30. let v Německu. Ještě před okupací Československa se přípravné a projekční práce rozběhly také na našem území.
Od Městečka Trnávka, okolím Jevíčka, Velkých Opatovic, Boskovic, Černé Hory, Kuřimi, Brna a dále k Pohořelicím byla v linii dlouhé asi 85 km rozestavěna tzv. průchozí dálnice, která měla spojovat tehdejší německou Vratislav s Brnem a Vídní. Příprava a následná výstavba probíhala v letech 1938–1942, kdy byla celá stavba kvůli hospodářským potížím válčícího Německa zastavena a zakonzervována.
Výstava „Světem bublinek s třebíčskou Zonkou“ oproti tomu nabídne pohled do historie i současnosti sodovkárenského průmyslu. Ve 2. polovině 19. století se začala ve střední Evropě rozvíjet výroba stolních vod osvěžených oxidem uhličitým, jež byly později ochucovány ovocnými sirupy. Právě do této doby je zasazen vznik výroby sodových vod a limonád, které byly považovány za tzv. osvěžující nápoje.
Od 70. let 19. století se začíná tento typ nápojů objevovat rovněž v českých zemích. Průvodcem výstavou se tak stane tradiční třebíčská limonáda ZON, která na konci 19. století stála u zrodu tohoto odvětví u nás.
Návštěvníci se budou moci seznámit s příběhem třebíčské Zonky, který se začal psát již v roce 1879 a trvá nepřetržitě až do dnešních dnů. Vedle velkého množství dobových materiálů, jakými jsou například staré reklamní letáky, novinové inzerce či rodinná korespondence zakladatelů firmy, bude k vidění například sbírka starých lahví a etiket či nahlédnutí přímo do výroby, ale i série historických fotografií přímo z firemního archivu.
Zdroj a foto: TMB