Brno, 10. září 2015 - Dny evropského dědictví (European Heritage Days) otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letos i v Brně – v termínu od 8. do 13. září.

Čtyři brněnské organizace – Turistické informační centrum města Brna, Americký fond, Muzeum města Brna, Moravská galerie v Brně - spojily své síly a nápady a vznikl jedinečný koncept Dnů evropského dědictví v Brně. Město si totiž v těchto dnech bude hrát! Na Staré radnici a Špilberku se bude šifrovat. A zatímco na hradě budou návštěvníci pouze přemýšlet, na Staré radnici budou potřebovat také chytrý telefon a v podzemí pod Špilberkem, v krytu 10-Z dokonce baterku. Nejcennější poklady z historických sbírek nakonec najdou v galeriích.  

Turistické informační centrum města Brna pořádá v rámci Dnů evropského dědictví tematické procházky s průvodcem a komentovanou prohlídku Galerie U Dobrého pastýře. Zdarma otevře věž a sály Staré radnice, kde si budou návštěvníci moci zahrát i šifrovací hru a nabídne zlevněné vstupné do Labyrintu pod Zelným trhem.

Hra Cryptomania trail v prostorách Staré radnice má za cíl herně oživit prostory Radnice pro návštěvníky a přilákat cílovou skupinu 20 – 35 let. „Hra Tajemství Staré radnice podtrhne genia loci samotného srdce města Brna, provede jeho neokoukanými zákoutími a přinese zajímavé historické informace – ovšem zabalené v šifrách a logických úkolech. Vezměte přátele, rodinu, známé a přijďte si ji zahrát. Start je v Informačním centru v Radnické ulici,“ zve na Starou radnici ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.

Ke hře je nutné mít smartphone. V historických sálech a věži Staré radnice totiž budou umístěny nálepky s QR kódy, které povedou hráče od jednoho místa ke druhému, dokud nevyluští celou hru.

Galerie TIC se připojí komentovanou prohlídkou na téma sběratelství, vázanou na výstavu Výběr ze sbírky, která aktuálně probíhá v Galerii U Dobrého pastýře.  Sběratelství bude komentováno z perspektivy kunsthistorické, umělecké i sociologické, promluví jeho vyznavači i odpůrci.        

Tematické procházky – 12. 9. 2015 v 10:00, 13:00 a 16:00 z nádvoří Staré radnice – zdarma, nutná rezervace na e-mailu pruvodci@ticbrno.cz

Americký fond zpřístupní za zvýhodněné vstupné kryt 10-Z. To je kódové označení asi nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu pro představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

V letech 1946-1948 se ve skále pod Špilberkem nacházel úspěšný velkoobchod s vínem Löwy a Šmíd, který komunisté dva dny po převzetí moci v únoru 1948 majitelům sebrali. Atomový kryt odolný proti zbraním hromadného ničení byl dobudován v roce 1959. Mohlo v něm zůstat naráz až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje po dobu 3 dnů.

Prohlídka části krytu 10-Z - 8. a 12. 9. 2015 od 14:00 do 20:00 – vstupné 60 Kč
Noční exkurze do celého krytu 10-Z - 8. a 12. 9.2015 a ve 21:00, 22:00, 23:00, 24:00 – vstupné 240 Kč

Celý areál hradu a pevnosti Špilberk otevře se vším všudy široké veřejnosti za zvýhodněnou cenu 150 korun Muzeum města Brna. Nejen, že budou přístupné všechny stálé expozice, aktuální umělecké výstavy a kasematy, ale po celém Špilberku bude historický program. Brno totiž slaví 370 let od chvíle, kdy se statečně ubránilo švédské přesile. Na hradbách se utáboří císařské vojsko, na inspekci přijedou i velitelé Raduit de Souches a Jiří Jakub Ogilvy. Pouze o víkendu se také na Špilberku vystaví nejstrašidelnější exponát – prostřelená lebka švédského důstojníka Kallenberga. A co víc: po celém hradě bude plno aktivit, které propojí tajemná šifrovací hra. Kdo ji zvládne, bude si moci vylosovat jednu z mnoha pěkných cen.

Špilberk žije! Švédi nás nedostanou - 12. 9. 2015 od 10:00 do 20:00 a 13. 9. 2015 od 10:00 do 18:00 – VSTUPNÉ 150/50 Kč

Stálé expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu a Místodržitelském paláci otevře zdarma Moravská galerie v Brně. Expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu nabízí soubor užitého umění a designu, který představuje unikátní díla od středověku po počátek 20. století. Tato díla jsou výjimečná svým vzhledem, funkcí a především řemeslným zpracováním. Vystaveny jsou nejcennější poklady z historických sbírek nábytku, skla a keramiku, kovu i textilu a svou instalací volně sledují vývojovou linii jednotlivých epoch a stylů. Ve stálé expozici Umění od gotiky po 19. století, která je umístěna v Místodržitelském paláci, je vystaven výběr mistrovských děl ze sbírek Moravské galerie v Brně. Zvláštní zmínku zaslouží např. Lucas Cranach st., Petr Pavel Rubens, Franz Anton Palko či Joža Uprka.

Uměleckoprůmyslové muzeum – stálá výstava 9. – 13. 9. 2015 od 10:00 do 19:00 – zdarma
Místodržitelský palác – stálá výstava - 9. – 13. 9. 2015 od 10:00 do 19:00 – zdarma