Brno, 5. prosince 2017 - Toulky přírodou Moravy – právě tak se jmenuje nová dlouhodobá výstava Moravského zemského muzea, která je přístupná v Mramorových sálech Biskupského dvora. Návštěvníky seznámí s proměnami hmyzí říše na našem území v současnosti i minulosti.
Jen za poslední století byla naše země ochuzena řádově o tisíce hmyzích druhů. Hlavní příčina úbytku přírodní rozmanitosti tkví ve změnách krajiny spojených s intenzifikací zemědělství a lesnictví. Naproti tomu některé druhy hmyzu, zejména díky současnému mírnému oteplování klimatu, rozšiřují areály svého výskytu a z dříve velmi vzácných zvířat se často stávají běžní obyvatelé naší přírody. Zároveň však díky lidské činnosti, obchodu a snadnějšímu cestování do vzdálených končin u nás v posledních dekádách zdomácněla celá řada nepůvodních druhů hmyzu.
Návštěvník se s proměnami moravské přírody seznámí formou ukázek z muzejních sbírek i bohatého obrazového doprovodu. Pro dětské návštěvníky výstavy jsou připraveny pracovní listy. Starší děti si mohou vyplnit řadu kvízových otázek, malé děti v nich naleznou omalovánky, hádanky a lehké úkoly na téma hmyzu. Pracovní listy jsou tedy koncipované pro věkově široké spektrum dětí a hravou formou je seznámí s tím, co je to vůbec entomologie a s jakými druhy hmyzu se mohou nebo bohužel už nemohou na Moravě setkat.
Výstava je doplněna o umělecké plastiky hmyzu od Veroniky Richterové, která se v současnosti zabývá především sochařskou prací z pet lahví, kterou nazvala PET-ART. Inspiruje ji jak život rostlin a živočichů v přírodě, tak přeplněné kontejnery na plastový odpad v ulicích, které jsou pro ni studnicí materiálu. Hmyz a pet lahve mají z hlediska autorky jedno společné: je jich spousta druhů a nepředstavitelně se množí. Součástí výstavy bude i workshop Veroniky Richterové (plánový na jaro 2018), kde si budou moci děti i dospělí zahrát na PET-ARTové umělce a vyrobit si vlastní motýly Monarchy z pet lahví.
Foto: archív MZM