Brno, 25. února 2018 - Připomínat 100. výročí Československa bude Masarykova univerzita (MU) od 27. února filmovými projekcemi. Právě v tento den odstartuje v Univerzitním kině Scala cyklus promítání a besed s názvem Dějiny na 8, v němž se v jarním a podzimním semestru představí snímky, které zobrazují významné milníky dějin republiky. Začíná se obnovenou premiérou dokumentu Věry Chytilové s názvem TGM Osvoboditel a besedou na téma Masaryk dnes.

Bezmála roční cyklus je rozdělený do dvou částí a kopíruje jarní a podzimní semestr. „V jarní části budeme sledovat události, které stály na počátku a na konci celého 100letého období, tedy vznik Československa, téma první republiky a pak zrod samostatné České republiky. Podzimní část se bude věnovat období komunismu a jeho centrálnímu bodu roku 1968,“ přiblížil Jiří Voráč, vedoucí pořádajícího Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty MU.

Celý projekt se odehrává pod hlavičkou Studentského kina, iniciativy, díky níž sami vysokoškoláci vytvářejí program kina Scala. Jarní část cyklu Dějiny na 8 bude zahrnovat osm projekcí přímo ve Scale a jednu speciální ve vile Tugendhat. Sérii zahájí promítání archivního dokumentu TGM Osvoboditel, který roku 1990 natočila Věra Chytilová.

„Esejistický střihový snímek vznikl krátce po sametové revoluci, a symbolicky tak ukončil dlouhé období nacismu a komunismu, kdy bylo Masarykovo jméno zapovězeno. Kromě vzácných archivních záběrů ve filmu zaznívají také výpovědi Masarykových vnoučat,“ podotknul Voráč s tím, že vstup na první večer je zdarma.

Jako předfilm bude na prvním večeru uveden unikátní krátký dokument-anketa z roku 1968 Dějiny na 8, který dal celému cyklu název. Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se zúčastní současný rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala.

Na dalších večerech se bude promítat například revizionistický snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, populární životopisný dokument Občan Havel nebo jeden z dílů televizní série České století, konkrétně díl o rozdělení Československa s názvem Ať si jdou. Diváci na něj půjdou přímo do vily Tugendhat, kde Václav Klaus a Vladimír Mečiar rozdělení státu vyjednali.

Jarní část cyklu potrvá do 24. dubna. Více informací a podrobný program najdou zájemci na webu dejinyna8.cz. Celá série filmů je součástí projektu Masarykovy univerzity Tři osudové roky financovaného ministerstvem školství v rámci programu pro připomínku státních výročí.

Zdroj: MU