Brno, 11. února 2019 – Hned dvě nové knihy poukazující na historii a fungování Masarykovy univerzity vydalo nakladatelství Munipress. První se jmenuje Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a jedná se o populární formou zpracované dějiny druhé nejstarší české univerzity. Druhá publikace má název Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury a autoři v ní poukazují na problémy fungování univerzit, které jsou významné pro evropské a hlavně pro české prostředí.
Pod Kalendáriem Masarykovy univerzity jsou podepsáni historici z Filozofické fakulty MU Marek Vlha, Josef Šaur a jejich kolegové. Šestice autorů v knize vyzývá k ohlédnutí se za historií univerzity, jejíž vývoj v mnoha ohledech kopíruje vývoj samostatné republiky. Také díky unikátním fotografiím a obrazovým materiálům připomínají, proč vyvolala otázka založení univerzity demonstrace a krveprolití, nebo proč se řada profesorů později zapojila do odboje, ale ukazují také obyčejný každodenní život studentů a učitelů v dobách bez jakékoliv techniky.
Druhá publikace Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury, kterou napsali historikové Lukáš Fasora a Jiří Hanuš, se zabývá širší problematikou. „Cílem knihy je podnítit čtenáře z akademického prostředí i mimo něj k promyšlení role univerzity ve společnosti, ke snaze chápat napětí mezi historicky ukotvenou identitou starobylé instituce a výzvami, které přinášely změny v poptávce po její práci,“ vysvětlil Lukáš Fasora.
Autoři proti sobě staví obraz starých středověkých univerzit a mýtů kolem nich a reálné fungování dnešních vysokých škol. Připomínají, jak bylo chápáno univerzitní vzdělávání právě ve středověku nebo v 19. století a ptají se například na to, zda dnes vlivy z politiky a ekonomiky nepronikly na školy natolik, že proměnily jejich vnitřní strukturu i cíle.
„Univerzita je často nahlížena jako firma, na kterou jsou aplikovány manažerské postupy dosud v univerzitním prostředí neznámé, například téměř permanentní hodnocení pracovišť a pracovníků nebo vynucování údajně efektivních a jediných správných směrů výzkumu a pedagogické práce,“ nastiňuje Fasora.
Podrobnou historii zakládajících fakult přinesou v průběhu 2019 publikace připravené fakultami filozofickou, právnickou a přírodovědeckou.
Zdroj: MUNI