Brno, 12. října 2020 – Ve vile Stiassni otevřela další z výstav k výročí 150 let od narození Adolfa Loose. Tentokrát je věnována Loosovým žákům a následovníkům a jejich dílu na území dnešní České republiky. Ač šlo o špičkové architekty, vinou toho, že byli buď židovského původu nebo šlo o české Němce či Rakušany, jejich dílu nebyla v minulosti vždy věnována velká pozornost.
Dne 10. prosince 1870 se v Brně narodil architekt, propagátor moderního architektonického myšlení, zapřisáhlý odpůrce secesního ornamentalismu a svérázná osobnost, která se nesmazatelně zapsala do historie architektury. Méně známou skutečností je, že tento architekt založil v roce 1911 vlastní stavební školu, kterou prošlo okolo stovky studentů. Většina z nich také pracovala přímo v Loosově ateliéru. Po druhé světové válce se tito žáci rozptýlili do celého světa, a tak jejich tvorbu můžeme najít v Evropě, USA, Izraeli nebo na Novém Zélandu. V České republice patřili k nejaktivnějším Felix Augenfeld, Jacques Groag, Alfons Hetmanek, Heinrich Kulka, Karel Lhota nebo Rudolf Wels. Z dalších spolupracovníků Adolfa Loose výstava přibližuje například tvorbu Ernsta Wiesnera nebo Jana Víška.
Na výstavu v Brně naváže 26. listopadu mezinárodní sympozium za účasti nejvýznamnějších světových badatelů zabývajících se tvorbou Adolfa Loose a dalších architektů jeho doby. Národní památkový ústav také připravuje publikaci o Loosových následovnících. Knihu uvedou vybrané příspěvky ze symposia a bude také rozšířenou verzí výstavy obsahující katalog nejvýznamnějších staveb.
Vzhledem k aktuální opatřením proti nemoci COVID 19 je od pondělí 12. října výstava přístupná ve virtuální podobě na webových stránkách akce:
https://www.vila-stiassni.cz/cs/akce/51337-vila-stiassni-zve-na-vystavu-nasledovnici-adolfa-loose