Praha, 20. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Karel Abraham, jediný český motocyklový jezdec mistrovství světa silničních motocyklů v nejprestižnější třídě MotoGP, představil v pátek v Galerii Rudolfinum v Praze nový stroj pro sezonu 2012. Jeho nový stroj Ducati Desmodedici GP 12 je o 15 koní silnější. Do sezony 2012 půjde dvaadvacetiletý jezdec i s novou smlouvou s továrnou Ducati. "Podle nového kontraktu bude mít Karel placené pády," poznamenal vtipně Karel Abraham starší, majitel a manažer týmu Cardion AB Motoracing.

 

Jeho syn skončil ve svém premiérovém ročníku ve třídě MotoGP v klasifikaci mistrovství světa na 14. místě a podle více méně oficiálních statistik byl nejčastěji padajícím závodníkem. Nová smlouva mu skutečně zaručuje dodávky náhradních dílů od firmy Ducati za součástky poničené při pádech.

Letos jsou ambice Karla Abrahama, který se ve čtvrtek stal podruhé vítězem ankety Zlatá řidítka, daleko vyšší. "Určitě bych chtěl nasbírat víc bodů, ale šampionát bude daleko náročnější, protože startovní pole bude početnější díky příchodu jezdců s motocykly označovanými CRT. Zatím nevíme, co to udělá. Mělo by nás startovat více než dvacet. Je fakt, že jsem hodně padal, to byl můj hendikep, ale pracujeme na zlepšení ve všech směrech. Hodně jsem trénoval fyzičku, jezdil jsem motokros. Uvidíme to na ostrých testech, které budou od 31. ledna v Malajsii na okruhu Sepang," prohlásil Karel Abraham mladší.

Nový stroj Ducati Desmodedici GP 12 má obsah 999 ccm (loňský stroj měl 800 kubíků), je pět kilogramů těžší. Má výkon 250 koní, zrychlení z nuly na 100 km/h dosahuje za 2,6 sekundy. "Motorka je hodně jiná, má odlišný rám, samozřejmě motor a je tam spousta nových technických prvků. Mechanici se toho budou muset hodně naučit, ale všichni jsou natolik zkušení, že to rychle zvládnou. Byli na dvoutýdenním školení v továrně Ducati v Boloni. Otázka nastavení patří ke klíčovým faktorům, ale oni si s tím poradí. Je na všechno relativně dost času, první závod se jede v Kataru skoro až za tři měsíce," vysvětlil Abraham.

"Hodně se toho musím naučit i já, ale rozhodně s novým strojem nebudu začínat z hlediska jezdeckého stylu od nuly. Už jsem se na ní svezl při testech v listopadu ve Valencii. Je to hodně o návycích, musím si zvyknout, zejména pokud jde o řazení a brzdění. Už se na novou motorku moc těším. Měla by být rychlejší. Je spočítáno, že by mohla dosahovat maximální rychlosti 360 kilometrů v hodině, tedy o 20 víc než loňská GP 11. Nepředpokládám však, že by se na současných okruzích často využívalo rychlostní maximum, už tak jezdíme v obrovských rychlostech," řekl při páteční prezentaci mladý brněnský pilot.

Motocykl Ducati Desmodedici GP 12 má tovární hliníkový rám, loňské šasi bylo karbonové. Používá tlumení Öhlins, elektroniku Magneti Marelli, brzdový systém Brembo, pneumatiky Bridgestone. Převodovka je šestistupňová s možnostmi úpravy poměru jednotlivých stupňů, spojka je suchá lamelová.

Testy v Malajsii částečně odpoví na otázku, co lze čekat od strojů se specifikací CRT. Jejich konstruktéři využívají techniku částečně založenou na produkčních motocyklech, takže nejde o klasické speciály třídy MotoGP. "Dalo by se říct, že CRT je po technické stránce motorkou mezi speciálem a superbikem. Podle nových předpisů jsou na CRT povoleny některé úpravy, například mají nádrže o tři litry větší, takže mohou během závodu spálit víc benzínu. Může se stát, že se po několika kolech vytvoří dvě skupiny a stroje CRT budou v té zadní, ale může to být úplně jinak. Větší počet závodníků určitě udělá závody atraktivnějšími pro diváky. Rozhodně se nebudu soustřeďovat na to, kolik porazím strojů CRT, cílem je být co nejvíc vpředu a skončit v první desítce," dodal Karel Abraham, který se také pochlubil tím, že pohnul se svým studiem na vysoké škole.

"Letos bych měl zvládnout bakalářskou práci, ale před zahájením mistrovství světa to nestihnu," poznamenal pilný student práv.

Prozatímní soupiska jezdců pro mistrovství světa třídy MotoGP 2012:

Startovní číslo 1 Casey Stoner 1 (Austr.), tým Repsol Honda Team Honda (pozn.: tovární stroj Honda)
4 Andrea Dovizioso (It.), Monster Yamaha Tech 3 (tovární Yamaha)
5 Colin Edwards (USA), Forward Racing (CRT Suter)
6 Stefan Bradl ( Něm.), LCR Honda MotoGP Honda (tovární Honda)
8 Héctor Barberá (Šp.), Pramac Racing Team (tovární Ducati)
9 Danielo Petrucci (It.), Ioda Racing Project (CRT Ioda)
11 Ben Spies (USA), Yamaha Factory Racing (tovární Yamaha)
13 Anthony West (Austr.), Speed Master (CRT ART)
14 Randy De Puniet (Fr.), Aspar Team MotoGP (CRT ART)
17 Karel ABRAHAM (ČR), Cardion AB Motoracing (tovární Ducati)
18 Álvaro Bautista (Šp.), San Carlo Honda Gresini (tovární Honda)
20 Aleix Espargaró (Šp.), Aspar Team MotoGP (CRT ART)
22 Iván Silva (Šp.), Avintia Racing BQR (CRT FTR)
26 Dani Pedrosa (Šp.), Repsol Honda Team (tovární Honda)
35 Cal Crutchlow (Brit.), Monster Yamaha Tech 3 (tovární Yamaha)
46 Valentino Rossi (It.), Ducati Team (tovární Ducati)
51 Michele Pirro (It.), San Carlo Honda Gresini (CRT FTR)
68 Yonny Hernández (Kol.), Avintia Racing BQR (CRT FTR)
69 Nicky Hayden (USA) Ducati Team (tovární Ducati)
77 James Ellison (Brit.), Paul Bird Racing (CRT ART)
99 Jorge Lorenzo ((Šp.), Yamaha Factory Racing (tovární Yamaha)

Kalendář mistrovství světa silničních motocyklů v roce 2012:

8. dubna Velká cena Kataru (Dauhá, okruh Losail) - závod za umělého osvětlení
29. dubna Velká cena Španělska (Jerez de la Frontera)
6. května Velká cena Portugalska (Estoril)
20. května Velká cena Francie (Le Mans)
3. června Velká cena Katalánska (Barcelona - Circuit de Catalunya)
17. června Velká cena Velké Británie (Silverstone)
30. června Velká cena Nizozemska (Assen)
8. července Velká cena Německa (Sachsenring)
15. července Velká cena Itálie (Mugello)
29. července Velká cena USA (Kalifornie, Salinas - Laguna Seca) - závod jen ve třídě MotoGP
19. srpna Velká cena Indianapolisu (USA, Indiana, Indianapolis)
26. srpna Velká cena České republiky (Brno)
16. září Velká cena San Marina (Misano)
30. září Velká cena Aragónska (Alcañiz - Aragón Motorland)
14. října Velká cena Japonska (Motegi)
21. října Velká cena Malajsie (Kuala Lumpur - Sepang)
28. října Velká cena Austrálie (Cowes - Phillip Island)
11. listopadu Velká cena Valencie (Valencie - okruh Ricardo Tormo)

Pavel Skramlík, foto: karelabraham.com