Brno, 10. července 2012 - Můžeme se přít, zda zakladatelem dálkového plavání je lord G. G. Byron, který v roce 1810 přeplaval Dardanely, nebo kapitán Mathew Webb s přeplavbou doverské úžiny v roce 1875. Dardanely upadly téměř v zapomnění, ale mezi Anglií a Francií se ročně vydávají na cestu stovky plavců, ať jako jednotlivci, nebo v různě početných štafetách. Open water swimming (plavání v otevřené vodě) se rozšířilo do všech kontinentů. Pořádají se závody od pár set metrů až do 88 kilometrů na řece Paraná v Argentině.
Mekkou českého dálkového plavání je Brno, kde byl v roce 1974 založen náš nejstarší závod. Čtveřice Michalů Šindelář, Vymazal (oba Univerzita), Šanda (Kometa) a Špaček (Univerzita) ovládla český pohár na čtvrt století. Po nich se objevila Yvetta Hlaváčová. Bazénová závodnice Komety se stále více orientovala na dálkové plavby a již jako členka Univerzity se stala první českou vítězkou závodu světového poháru, získala bronz na mistrovství světa a dodnes je držitelkou ženského světového rekordu přes La Manche. Za zmínku stojí i další plavec Univerzity David Čech. Ten jako patnáctý plavec v historii překonal v roce 2006 La Manche z Anglie do Francie a zpět a poté vytvořil absolutní světový rekord na Gibraltaru.
První evropské mistrovství se plavalo v roce 1990 na Hvaru a v lednu 1991 se v australském Perthu uskutečnilo první mistrovství světa. Na oficiální zařazení do programu olympijských her však čekali dálkoví plavci až na Peking 2008, kde se plavalo 10 kilometrů a tato trať bude i letos na OH v Londýně. Účast si zajistila naše nejlepší dálková plavkyně posledních let Jana Pechanová z brněnské Komety. Rodačka ze Staré Huti u Dobříše po maturitě odešla do Brna do Komety v roce 2001. Již od roku 2000 však Jana byla pravidelnou účastnicí mistrovství Evropy a světa. Na olympiádu se poprvé podívala do Athén v roce 2004. „Slyšela jsem, že je to něco mimořádného, a moc jsem tomu nevěřila. Ale když jsem zde startovala, musím s tímto názorem souhlasit. V Athénách jsem plavala v bazénu a na volné vodě jsem startovala až v Pekingu. Osmé místo tam rozhodně nebylo neúspěchem," říká ke svým olympijským startům Jana Pechanová.
Jana Pechanová na Světové univerziádě v Tureckém Izmiru
Čína jí přinesla radost i loni. Sedmým místem v Šanghaji si vybojovala start v Londýně. „Je příjemné vědět rok dopředu, že budu startovat na olympiádě. Odpadá stres a mohu se soustředit na přípravu. Navíc to máme na jméno. Jsou sporty, v nichž ten, kdo vybojuje účastnické místo, nakonec nejede. Doufám, že nebudu sama. Druhá a poslední kvalifikace je v Setubalu a klíč je příznivý. Věřím, že Rostislav Vítek nebo Jan Pošmourný dosáhnou na jedno postupové místo, které může naše republika získat. Závod v Londýně se plave v Hyde Parku na šest kol a bude zajímavý pro diváky i pro plavce. A úspěch? Je nás tam 25 a všechny chceme zlato. Samozřejmě i já. Spokojená ale budu, když zlepším umístění z Pekingu," hodnotí Jana Pechanová blížící se závod roku.
Stát se však může vše. Kdo viděl významnější závody, nepřehlédl, že boj o pozice je velmi tvrdý. „To je pravda. A mezi ženami ještě tvrdší než mezi muži. Ženy si nic nedarují. Ale když rozhodčí nic nevidí, nedá se nic dělat. Já měla dřív problém dát nějakou tu ránu. Ted už ji umím přijmout, ale i rozdat," vysvětluje plavkyně, která tvrdí, že podmínky pro ni nehrají roli. Jsou pro všechny stejné.
Věřme, že ty londýnské přinesou umístění ve špičce startovního pole.
Jiří Povolný
foto archiv: Jana Pechanová