Brno, 25. srpna 2020 – Otevřít své odborné laboratoře pro sportovce a také veřejnost se rozhodla Fakulta sportovních studií (FSpS) Masarykovy univerzity. Nově si můžou zájemci, kteří by rádi měli přehled o stavu svého těla a o tom, jak reaguje na tréninkovou zátěž, nechat udělat i vyšetření, která se běžně nedělají ani ve zdravotnických zařízeních.
Laboratoře sportovní diagnostiky zájemcům poskytují sportovní prohlídky tělovýchovným lékařem, fyzioterapii, hodnocení svalové síly nebo diagnostiku chůze. Přibude i část věnovaná výživovému poradenství, a to nejen pro sportovce, ale také jako prevence výskytu kardiovaskulárních a jiných civilizačních onemocnění.
„Sportovní prohlídku musí mít všichni sportovci organizovaní v klubech, které se účastní dlouhodobých soutěží, a požaduje je také řada organizátorů závodů. Sportovních lékařů, kteří je mohou provádět, je ale nedostatek. Proto jsme se rozhodli využít naše zkušenosti a přístrojové vybavení a nabízet je mimo našich studentů také široké veřejnosti,“ uvedl Tomáš Vodička, manažer zařízení.
Do laboratoří už nyní dochází celá řada sportovních klubů, které využívají specifická vyšetření dle svého zaměření – například hokejisté Komety Brno, fotbalisté Zbrojovky Brno nebo hráči Basketu Brno. Filosofií laboratoří sportovní diagnostiky je poskytnout odborné poradentství založené na správné diagnostice. Na fakultě je totiž pod jednou střechou vybavení, které zdravotnická zařízení běžně nepořizují. Sportovci tak využívají vzájemné provázanosti jednotlivých laboratoří, které dávají komplexní obraz.
„Pokud se například někdo chystá na delší běžecký závod a není si jistý svojí kondicí, uděláme nejdříve základní tělovýchovnou sportovní prohlídku, při které se vyloučí případné riziko kardiovaskulárních příhod a onemocnění. Následovat může stanovení tréninkových pásem, či analýza stylu běhu a došlapu běžce, protože právě na nich lze vysledovat špatné pohybové stereotypy, které mohou člověka v tréninku brzdit a být příčinou chronických problémů,“ uvedl Vodička. Jiným příkladem vyšetření může být diagnostika svalové síly, při níž lze sledovat svalové dysbalance, které mohou vést ke zranění.
Ve specializovaných laboratořích a ambulancích fyzioterapie a tělovýchovného lékařství na FSpS se standardně řeší výzkumné projekty zaměřené na prevenci civilizačních chorob, diagnostiku výkonu sportovců a diagnostiku pohybového aparátu, díky čemuž můžou jejich pracovníci aplikovat nejmodernější vědecké poznatky přímo do praxe. Pracoviště jsou součástí areálu fakulty v brněnských Bohunicích, kam v akademickém roce dochází kolem 1300 studentů.
Zdroj a foto: MUNI