Říká se, že v Řecku nalezneme tolik druhů vína, co je zrnek písku. Také ostatní balkánské země nezůstávají pozadu a pěstují své vlastní, unikátní a staletími prověřené odrůdy. Nejbližší jsou nám chorvatská vína, se kterými se asi každý již někdy setkal.
Budoucí hvězdou, a to i v světovém měřítku, je pak Bulharsko, s vinařskou tradicí, svébytnými víny i investicemi do moderních technologií. Všechna tato vína mají jedno společné: voní sluncem a létem.
Balkánská vína nám vždy připomenou čas prázdnin, lenošení u moře či toulky po vnitrozemských horách. Samozřejmě nejlépe chutnají tam, kde se zrodila. Ale proč si nedopřát letní atmosféru kdykoliv jindy? V Brně je několik vinoték, které nabízejí vína z pobřeží Jadranského, Středozemního i Černého moře, ale i z vnitrozemí. Dovolenou je možno „zažít" si i v několika restauracích.
Chorvatsko
Specialistou na chorvatská vína je nová brněnská vinotéka Dionis. Zastupuje vinařství Iločki Podrumi z města Ilok v oblasti Podunavlje. Leží při Dunaji v nejvýchodnějším cípu Chorvatska, obklopené srbským územím. Vinařství má ohromnou tradici, víno produkuje již od roku 1450. Vinotéka má aktuálně 17 druhů vín od jakostního přes výběr z hroznů a bobulí až po archivní z roku 2008. K vínu je tu i domácí sušená šunka a slanina, i domácí chléb. Víno, ale i celé chorvatské menu, je pak možno ochutnat v restauraci Barka v Novém Lískovci. Tipem tu je dalmatské víno Prošek, dezertní víno ze sušených hroznů.
Rumunsko
Další ojedinělou záležitostí v Brně jsou rumunská vína; konkrétně z vinařství Aurelia Visinescu. To leží asi 100 km severně od Bukurešti v oblasti Dealu Mare (Velký kopec), o které se říká, že je jednou z nejpříznivějších oblastí v Rumunsku – leží ve stejné zeměpisné šířce jako francouzské Bordeaux. Ve vinotékách justWINE jsou aktuálně tři řady vín: Nomad (mezinárodní odrůdy), Artisan (místní odrůdy) a Anima (exkluzivní vína). Tipem je plné červené víno Feteasca Negra 2012 z řady Artisan. Pro náročnější milovníky těžkých červených vín pak některé z řady Anima.
Bulharsko
Bulharská vína jsou v brněnských vinotékách zastoupena asi nejvíce. A to hlavně díky panu Georgiji Ivančevovi ze společnosti Krez obchod a služby, dovážející vína z oblasti Thrácká nížina (vinařství Bessa Valley, Katarzyna Estate atd.). Nejznámějšími víny jsou Petit Enira a Enira reserve bodující i na našich soutěžích. Vína jsou ve vinotékách Moravská banka vín, Moravská vinotéka, TRANSVIN, u3deci a U Tří knížat.
Vína dalších balkánských zemí lze objevit v Brně pouze sporadicky. Slovinská a moldavská vína dodává Vinotéka Perkmistr na Lesné. Řecká vína nabízí pouze řecké restaurace (Ellas, Gyropolis, Taverna Athena, Restaurace Na Hřišti). Další vína, a samozřejmě i gastronomii, lze ochutnat v restauraci Balkanika na Kotlářské. Něco málo vín najdeme i v obchodě Balkánské speciality na Bayerově ulici. V řetězcích se objevuje řada moldavských, makedonských, bulharských či řeckých vín, ovšem sotva naplní naše očekávání: připomenout atmosféru letní dovolené u moře.
Více o brněnských vinotékách na www.iBrno.cz/vinoteky.
Jan Přikryl, vino@iBrno.cz