Brno, 25. června 2018 – Letošní 12. ročník mezinárodní soutěže vín Oenoforum byl velmi úspěšný pro naše vína. Ocenění za nejlepší kolekcí získalo Nové vinařství. Čtyři hlavní Šampioni letos putují do zahraničí. Moravští vinaři, ale ovládli jednotlivé kategorie, kde zvítězili hned v osmi.
Šampionem bílých vín se stalo Rulandské bílé výběr z hroznů 2015 ze slovenského vinařství Golguz – Hlohovec, a tím i potvrdilo loňský úspěch. Šampion mezi červenými víny putuje do moldavského vinařství SA Vinuri de Comrad za víno Plai Merlot Shiraz 2016. Za kategorii mladých vín si Šampiona odváží rakouské vinařství Weingut Josef Fischer přihlášené Liborem Nazarčukem za víno Veltlínské zelené Smaragd 2017. Šampiona za cuvée získává moldavské vinařství Fautor LTD za víno Negre 2016.
Naši vinaři zvítězili v 8 kategoriích:
- V kategorii mladých suchých vín zvítězilo NOVÉ VINAŘSTVÍ s Ryzlinkem vlašským, pozdní sběr 2017.
- V kategorii bílých suchých vín zvítězilo vinařství ŽEROTÍN s Chardonnay, výběr hroznů 2015.
- V kategorii bílých polosladkých vín zvítězilo ZD Němčičky s Rulandským bílým, pozdní sběr 2015.
- V kategorii červených suchých vín (ročník 2016 a starší) zvítězilo vinařství Sonberk s Merlotem, výběr z hroznů 2015.
- V kategorii růžových vín zvítězil Ing. Luděk Botur s Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr 2017.
- V kategorii šumivých vín zvítězilo vinařství BOHEMIA SEKT s Louis Girardot brut 2012.
- Ocenění Ing. Jindřicha Ševčíka, CSc. za nejlepší Sauvinon blanc získává vinařství Pavlov za Sauvignon, pozdní sběr 2015.
- Ocenění za nejlepší kolekcí vín získává NOVÉ VINAŘSTVÍ.
Oenoforum – Czech International Wine Competition porovnává vína z různých oblastí Evropy i světa, jež se vyznačují odlišnými klimatickými a půdními podmínkami, ale i vína vyrobená různými, často diametrálně odlišnými technologiemi. Důraz je tradičně kladen hlavně na vína odrůd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon, která budou mít v soutěži zvláštní kategorii a ocenění. V letošním ročníku bylo přihlášeno přes 513 vín od 99 vinařů, které hodnotilo 43 degustátorů mj. z Francie, Itálie, Slovinska, Moldávie, Španělska, Rakouska, Bulharska a Ruska.
Většina vzorků byla přihlášena z České republiky, další vína byla ze Slovenska a z Francie, Itálie, Německa, Nového Zélandu, Portugalska, Španělska a dalších zemí. Díky patronátu OIV je soutěž výjimečná mimořádně profesionálním a náročným hodnocením. V porotě tak zasedají významní evropští vinaři a degustátoři, zástupce OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži), UIOE (Mezinárodní unie enologů) i nejlepší hodnotitelé z České republiky a Slovenska.