Ambulance léčby ran Nemocnice Milosrdných bratří Brno (NMB) se věnuje léčbě chronických ran, jako jsou proleženiny, syndrom diabetické nohy či bércové vředy. Léčba kombinuje metody fototerapie, vlhké hojení a maggot (larvální) terapii. Fototerapii využívá NMB podle dostupných informací při léčbě ran jako jediná v Brně, larvální terapii jako jedna ze dvou zařízení ve městě Brně.
Jednou z metod léčení chronických ran je vlhké hojení. Systém moderních terapeutických obvazů vychází z toho, že zatím neexistuje univerzální kryt na defekt, vyjma vlastní kůže. Jednotlivé typy obvazů jsou indikovány k aplikaci na ránu, která se nachází v určité fázi (nekróza, čištění povleklé rány, výplň nové tkáně, uzavření rány). Další kritérium pro volbu krytí je velikost sekrece a eventuální přítomnost infekce v ráně.
Úspěšným krokem je rovněž zavedení tzv. maggot terapie – larvoterapie. Larvy jsou alternativní metodou léčby chirurgické a enzymatické terapie u infikované, a hlavně mrtvou tkáň obsahující rány, rány nekomunikující s tělními dutinami, bércových vředů žilního i smíšeného původu, defektů u syndromu diabetické nohy, proleženin, popálenin, lze je použít i k vyčištění ran před transplantací kůže. K aplikaci jsou používány larvy pěstované tuzemskou firmou AKN. Jde o laboratorně, sterilně pěstované larvy mouchy Lucilia sericata. Sterilita je zajišťována dezinfekcí muších vajíček, pěstováním larev na sterilním výživném mediu a transportu ve speciálně k tomuto účelu vyrobeném plastovém kontejneru.