Ve středu 7. října do Brna zavítá šestnáct kosmonautů z celého světa. Stane se tak v rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů ASE Prague 2009. Původně jich mělo na akci nazvanou Rojení kosmonautů přijet dokonce osmnáct. Nepřijedou však dva kosmonauti z Kazachstánu a také zástupce Japonska. Naopak přibyl první Slovák ve vesmíru Ivan Bella. Jednotícím prvkem akce je motto „Vesmír – šance pro všechny“, které upozorňuje na fakt, že kosmonautika už dávno není doménou dvou světových supervelmocí. Jedním z hlavních cílů návštěvy je inspirace mladých lidí ke studiu vědy, techniky a přírodních věd, ale také popularizace kosmonautiky u nejširší české veřejnosti.
Do Brna kosmonauti přijíždějí na pozvání primátora města Brna Romana Onderky a ředitele Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně Jiřího Duška. V dopoledních hodinách budou slavnostně přivítáni na Nové radnici. Poté na Kraví hoře položí základní kámen „Přírodovědného exploratoria“, čímž oficiálně zahájí přestavbu Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně v moderní přírodovědné vzdělávací centrum. Součástí happeningu bude za účasti předních představitelů veřejného života i uzavření tzv. časové schránky, která by měla být opět otevřena v roce 2109.
V odpoledních hodinách se kosmonauti setkají s brněnskou veřejností. Diskuze spojená s autogramiádou se uskuteční ve stejný čas (od 15 do 17 hodin) na různých místech Brna. Nejen na půdě hvězdárny a planetária, ale také v Moravském zemském muzeu, Knihovně Jiřího Mahena v Brně, Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, Univerzitě obrany a Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně. Na závěr unikátní návštěvy kosmonauti navštíví koncert Filharmonie Brno v Besedním domě. Zazní Šostakovičův Houslový koncert č. 1 a výběr z Čajkovského Labutího jezera. Na housle zahraje Alina Pogostkina, dirigovat bude Aleksandar Marković.
Více na www.tapmag.cz/asep a http://kosmonauti.hvezdarna.cz.