Brno, 17. května 2011 (MEDIAFAX) - Učená společnost České republiky udělila na svém valném shromáždění výroční cenu Miloslavu Druckmüllerovi z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. V úterý to řekla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.
"Profesora Druckmüllera ocenila učená společnost za významné výsledky při matematickém zpracování obrazů sluneční korony pořizovaných během úplných zatmění Slunce," řekla Vanýsková.
Druckmüller totiž vypracoval novou metodu zpracování snímků z korony, která je kvalitativně lepší než vše, co bylo v tom oboru dosud publikováno. "To jednak umožňuje překlenout velký dynamický rozsah jasnosti korony v blízkosti Slunce a také sledovat a navázat snímky z různých stanovišť podél pásma zatmění, což znamená prodloužení intervalu souvislého sledování až na dobu řádově jedné hodiny," upřesnila mluvčí.
Kvalitu dynamického rozsahu lze na takto zpracovaných snímcích posoudit podle zobrazení Měsíce v odraženém světle Slunce od povrchu Země. Profesor Druckmüller musel překonat velkou nedůvěru slunečních fyziků, kteří této metodě dlouho nevěřili. "Jestliže nyní o ní píší v superlativech, tak je to výsledek jeho vědecké erudice a vytrvalosti," zdůraznila Vanýsková.
Výzkum sluneční korony patří k obtížným astronomickým odvětvím především proto, že zejména vnitřní korónu lze s dostatečným rozlišením sledovat pouze během úplných zatmění Slunce, která pro dané místo na zemském povrchu trvají jen několik málo minut. Dalším problémem snímkování je nesmírný dynamický rozsah jasnosti koróny od vnitřní k vnější a obtížné navázání snímků, pořízených podél pásu úplného zatmění z různých pozorovacích stanovišť a většinou i různými přístroji. Proto tento obor dlouhá léta fakticky stagnoval.
Profesor Miloslav Druckmüller je povoláním matematik, jenž se profesionálně věnuje moderním metodám zpracování obrazové informace. Na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně přednáší především studentům oboru matematického inženýrství. Je zároveň dlouholetým astronomem - amatérem, který je celosvětově známý astronomické veřejnosti skvělými snímky polárních září, komet a v posledních deseti letech i zmíněnými snímky sluneční korony při úplných zatměních Slunce. S týmem spolupracovníků složeným mimo jiné i z doktorandů oboru Aplikované matematiky na FSI VUT v Brně, cestuje za zatměními doslova po celé zeměkouli.