Brno, 29. července 2011 – Mládě prasátka pekari (Pekari bělobradý – Tayassu pecari) má dvě kila, dva dny a od mámy se nehne na krok. Až vyroste, bude z něj výborný plavec!
Pekari bělobradý má tmavé zbarvení s bílou skvrnou na krku. Obývá lesní a pralesní oblasti, občas vystupuje i do oblastí podhorských. Při útěku dokáže vyvinout rychlost až 35 km/h. Má poměrně špatný zrak, zato dobrý sluch a vynikající čich. Také výborně plave.Vyskytuje se na americkém kontinentu - od jižního Mexika až po Argentinu.
Brněnská zoo chová stádo, ve kterém mohou návštěvníci vidět tři samce, šest samic, 3měsíční mládě a nyní nový nejmladší přírůstek, který skupina přijala velmi dobře. Novorozené prasátko můžete vidět, jak se svojí matkou běhá po celé expozici, v čase odpočinku spolu s celou skupinou spí na jedné hromadě. Pekari se živí kořínky, trávou, červy a na přilepšenou dostávají tato zvířata i kousky masa.
Dalším mládětem v Zoo Brno je kaloň plavý
Mládě kaloně plavého mohou návštěvníci brněnské zoo vidět v expozici Tropického království. Musí mít ale štěstí. Zatím jej totiž nosí jeho matka na břiše. Malý kaloň teď od ní pije mléko, časem se pustí i do svého oblíbeného ovoce, jako jsou jablka, melouny nebo hroznové víno.
Kaloni plaví patří mezi savce a spadají do řádu letouni, stejně jako netopýři. Kaloň plavý je býložravý druh dosahující rozpětí křídel až 75 cm. Ve volné přírodě ho můžeme spatřit v jihozápadní části Arabského poloostrova a v Africe na jih od Sahary. Může žít v koloniích až o milionu jedinců a stěhovat se na vzdálenost až 2000 km.
Brněnská zahrada k dnešku chová kolonii kaloňů o počtu sedm jedinců – tři samečky, čtyři samice.
Návštěvníkům se tímto omlouváme za lehce „ušpiněná“ skla v expozici, kterou kaloňové spolu s orlíciemi bornejskými a želvami nádhernými obývají. Chovatelé totiž do expozice nechtějí vstupovat víc, než je nutné. A to z důvodu, aby mládě nerušili.