Brno, 10. října 2011 (MEDIAFAX) - Zcela novou sloučeninu bambusuril, která může najít široké uplatnění ve zdravotnictví, farmaceutickém i potravinářském průmyslu, si nechala v Česku patentovat Masarykova univerzita. V pondělí to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová s tím, že látka umí kromě jiného čistit vodu.
Nová sloučenina má tvar krátké trubičky a podobá se tak jednomu článku kmene bambusu. Podle toho ji vědci pojmenovali bambusuril.
Unikátní vlastnosti bambusurilu spočívají podle Fojtové ve schopnosti vázat záporně nabité látky. Sloučenina díky tomu může sloužit jako jejich přepravník. Užití může najít při určování kvality potravin, mohla by čistit vodu nebo sloužit k diagnóze některých druhů onemocnění.
"V případě sloučeniny bambusuril usilujeme o mezinárodní ochranu. Mezinárodní přihláška v případě již prošla úspěšně hodnocením, nyní se rozhodujeme, v jakých zemích budeme patent uplatňovat," uvedla ředitelka Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Eva Janouškovcová. Zisk českého patentu podle ní umožní pokračovat v hledání možností konkrétního využití nové sloučeniny.
Výhodou bambusurilu je jeho snadná příprava. Výchozí sloučeniny i použitá rozpouštědla jsou navíc levná a dobře dostupná. Sloučenina je výsledkem pětiletého výzkumu vědeckého týmu z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Brněnská univerzita aktuálně zaznamenala podle Fojrtové ještě jeden vědecký úspěch. "Metoda likvidace bojového plynu yperit, kterou v České republice vědci patentovali již před čtyřmi lety, je nyní patentově chráněna i v Japonsku," upřesnila mluvčí. Podstatou vynálezu vědců z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je objev enzymu, který umožňuje rozložit yperit efektivněji a šetrněji než všechny dosud používané prostředky. Enzymy na likvidaci yperitu byly izolovány z půdních mikroorganismů. Objev byl již patentován také například v Rusku, Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech.
V minulých desetiletích byly podle Fojrtové pod hlavičkou Masarykovy univerzity podány desítky patentových přihlášek, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. V předchozích letech získali vědci z Masarykovy univerzity například patent na způsob určení prognózy chronické lymfatické leukémie, regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či za objev důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu.