Brno, 1. února 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v Brně se stane ve čtvrtek místem, kde budou moci lidé v Česku poprvé v historii vidět veřejně vystavenou originální listinu Charty 77. Ve středu to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová s tím, že dokument se stane ústředním bodem výstavy Od občanského vzdoru k demokratické ústavě. Historie Charty 77 i jejich signatářů jsou více než pohnuté. Listina představovala ve své době základní programový manifest undergroundu proti komunistické moci.
Obsah i forma petice byly domluveny v sobotu 11. prosince 1976 v pražském bytě překladatele Jaroslava Kořána, název dostala při další schůzce tamtéž. "Zhruba 250 kopií textu i jmenného seznamu bylo opisováno na třech psacích strojích v bytě Václava Havla U dejvického rybníčku 10, aby je měl každý signatář. Obálky s nimi, jakož i originály podpisových lístků, byly až do plánovaného odeslání uloženy v bytě Jeleny Mašínové a Pavla Kohouta na Hradčanském náměstí 1, kde je na Tři krále 1977 vyzvedl herec Pavel Landovský, aby je s Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem osobně doručili adresátu - parlamentu ČSSR," popsal detailně historii vzniku klíčového demokratického dokumentu kurátor výstavy Zdeněk Drahoš z Moravského zemského muzea.
Literáty však cestou do parlamentu přepadlo komando Státní bezpečnosti, která vzápětí rozpoutala kampaň vrcholící podpisem "Anticharty" v pražském Národním divadle. Originály tří pracovních verzí předal Pavel Kohout, než byl z pražského bytu vypuzen, švýcarskému velvyslanci Waltere Jaeggimu. Po jeho smrti se jich ujal prezident švýcarského kantonu Nidwalden Bruno Leuthold, který je vrátil Pavlu Kohoutovi a Jeleně Mašínové po jejich násilném odsunutí z vlasti v říjnu 1979. Další čtvrt století byly pak uloženy ve Vídni a v Praze.
V lednu 2012 se staly originály čtyř pracovních verzí součástí sbírek Moravského zemského muzea, konkrétně Oddělení dějin literatury. "Pavlu Kohoutovi, který se o tyto jedinečné originály dokumentů staral plných třicet pět let, patří velký dík za tuto péči i za předání originálů Moravskému zemskému muzeu, které se tak stalo správcem originálu výjimečně významného dokumentu," řekl Zdeněk Drahoš, který originální listiny k prvnímu veřejnému vystavení připravil.
Celou expozici připravilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Ústavním soudem. Jeho úkolem je zejména chránit ústavnost, základní práva a svobody vyplývající z Ústavy, Listiny základních práv a svobod a dalších ústavních zákonů České republiky a garantovat ústavní charakter výkonu státní moci. "Byli to právě autoři a následně signatáři Charty 77, kteří se těchto hodnot v čase normalizační totality statečně dovolávali," řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Vernisáž výstavy k 35. výročí Charty 77 a 20. výročí vzniku Ústavního soudu Československé federativní republiky se uskuteční ve čtvrtek hodinu po poledni v budově Ústavního soudu v brněnské Joštově ulici. Výstavu zahájí předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner a chartista Pavel Kohout. "Lidé budou moci unikátní dokumenty vidět v auditoriu před hlavním sněmovním sálem v prvním patře po dobu šesti týdnů, vždy v době veřejných soudních slyšení," řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová.