Brno, 9. května 2012 (MEDIAFAX) - Doktorandi z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně provedou vlastní vědecký experiment ve výzkumném středisku Evropské kosmické agentury (ESA) v Noordwijku v Nizozemsku. Budou tam zkoumat vlastnosti materiálů, které vystraví velkému přetížení.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity budou zkoušet unikátní systém Gravarc, který může otevřít cestu k přípravě nových materiálů s jedinečnými vlastnostmi. "Doposud mohli toto zařízení testovat jen v běžných gravitačních podmínkách, nyní ho budou moci vyzkoušet i v takzvané hypergravitaci," řekl Fojtová.

Experimenty s přípravou materiálů v různých přetíženích a ve stavu beztíže jsou podle odborníků velmi zajímavou a ne zcela prozkoumanou oblastí základního výzkumu. "Zařízení Gravarc umožní připravit uhlíkové nanokompozitní materiály, které následně zanalyzujeme. Tyto materiály zahrnující například uhlíkové nanotrubky, nanočástice a fullereny se dnes těší velké vědecké pozornosti díky možnému budoucímu použití v mechanice, mikroelektronice či medicíně," vysvětlil Vít Kudrle z ústavu fyzikální elektroniky, který je odborným garantem projektu.

Projekt Gravarc, jehož autory jsou studenti oboru Fyzika plazmatu Jiří Šperka a Pavel Souček, se úspěšně kvalifikoval do kampaně Spin Your Thesis!. Tu každoročně vyhlašuje Evropská kosmická agentura a umožňuje tak univerzitním studentům provést vlastní vědecký experiment ve výzkumném středisku ESA v Noordwijku v Nizozemsku. Na velké centrifuze tam lze dosáhnout vysokého přetížení až 20 gramů. Pokud by takové přetížení působilo na člověka o hmotnosti 80 kilogramů, pociťoval by tíhu o velikosti přibližně 1,6 tuny. "Na světě není mnoho zařízení, které jsou schopné tak vysoké přetížení generovat a zároveň operovat s vědeckými experimenty," řekl Šperka.

Odborníci z ústavu fyzikální elektroniky systém Gravarc dokončí během června. "Unikátní aparatura kombinuje řídící elektroniku, vysokonapěťovou výbojovou část a několik diagnostických metod do kompaktního celku schopného vydržet vysoká přetížení," doplnil Jiří Šperka.

Sestavený přístroj vyzkoušejí doktorandi nejprve v laboratořích brněnské Masarykovy univerzity za běžných gravitačních podmínek. V září se pak přesune do Noordwijku, kde jej doktorandi zabudují do gondoly centrifugy a začnou s unikátními měřeními v hypergravitaci.

Jiří Nováček
 

Komentáře 

 
0 #1 Slávek 2012-05-10 09:36
Ach jo. Zase ta novinařina povrchní, že jo pane Nováčku. Přetížení 20g samozřejmě neznamená směšných 20 gramů, jak se mylně ze zkratky domníváte, ale 20x větší nežli je tíže zemská a to je sakra rozdíl.
S.