Brno, 15. května 2012 - Ačkoli není vidět tolik jako reálné zásahy v terénu, je výcvik hasičů velmi důležitý právě proto, aby je dokázal připravit na chvíle, kdy jsou v sázce lidské životy či majetek. Teoretické i praktické zkušenosti získávají příslušníci hasičského záchranného sboru (ale i podnikoví či dobrovolní hasiči) ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR, které se skládá ze tří výcvikových středisek, z nichž největší spolu s jejich vedením sídlí v Brně.
V dubnu bylo vybavení brněnského výcvikového centra rozšířeno speciálním výcvikovým kontejnerem a ve fázi zkušebního provozu je také tzv. Ohňový dům. Oba dva fungují na základě LPG a umožňují prověřit síly hasičů v těch nejtvrdších podmínkách.
„Trenažery využíváme pro jejich schopnost výcvik co nejvíce přiblížit realitě, v Brně jich máme velké množství. S jejich pomocí získávají hasiči dovednosti například pro práci ve ztížených podmínkách, jako jsou tma nebo stísněné prostory, pro vyprošťování z aut při dopravních nehodách, pro práci ve výšce nebo hašení požárů hořlavých kapalin,“ uvádí plukovník Radovan Kočí, statutární zástupce ředitele a vedoucí střediska Brno. Nové trenažery, výcvikový kontejner, simulující žíhavé plameny (rollover), explozivní hoření (backdraft) i celkové vzplanutí (flashover), a dále Ohňový dům, sloužící k nácviku zásahu ve stavebním objektu, navozují podmínky, které jsou pro hasiče těmi nejnebezpečnějšími, tedy hašení požárů v uzavřených prostorách. Mezi ty patří například sklepy, garáže, či byty, jejichž požárů v loňském roce vzniklo přes 1700, což je více jak 8 % z celkového počtu na území České republiky.
Zdrojem plamenů byla při výcviku až donedávna tuhá paliva, dnes už je však u většiny trenažérů, stejně jako u zmíněných novinek, nahradilo LPG, zkapalněný ropný plyn. Při jeho spalování nevzniká žádný pevný odpad ani saze a množství emisí je několikanásobně nižší. „Neradi bychom výcvikem jakkoli narušovali životní prostředí v našem okolí. Jsme proto vděční za ekologicky šetrnou variantu, jakou je LPG,“ vysvětluje plukovník Radovan Kočí. S ním souhlasí i Ľubomír Žiak, obchodní ředitel společnosti Flaga, která LPG do výcvikového centra v Brně dodává: „Jsme velice rádi, že můžeme podpořit dobrou věc a názorně ukázat, že je LPG nejen ekologické, ale také naprosto bezpečné palivo.“
Kurzy pro získání odborné způsobilosti projde ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR každý rok přes 2 a půl tisíce jedinců nejen z řad profesionálních hasičů z celé republiky, ale také hasičů zaměstnaných v podnicích (mezi ně patří např. České dráhy, chemické továrny, elektrárny apod.) Tato zařízení umožňují v neposlední řadě také výcvik dobrovolných hasičů, v loňském roce bylo mimo plánovaných kurzů HZS cvičeno s dalšími 2 338 hasiči. „Cílem práce našich instruktorů je poskytnout všem účastníkům co nejkvalitnější odborný základ a dovednosti důležité pro výkon jejich poslání, kterým je služba lidem při záchraně životů, zdraví, majetku ale i při ochraně životního prostředí. Jsme hrdí na to, že se nám i přes nepříznivou ekonomickou situaci daří zvyšovat odbornou úroveň výuky hasičů, jak vytvářením podmínek pro stále reálnější formy výcviku, tak i zajištěním podmínek pro odborný růst vlastních instruktorů,“ uzavírá plukovník Kočí.
Autor: plk. Ing. Radovan Kočí, zástupce ředitele a vedoucí střediska Brno,
Školní a výcvikové zařízení HZS ČR
Ilustrační foto: Kryštof Turek