Brno, 15. května 2012 (MEDIAFAX) - Při studentských majáles se letos mnohem více opili mladí lidé v Brně než jejich kolegové v Praze. Vyplývá to ze srovnávacího měření takzvaných alkohlídek, které testovaly při podvečerních oslavách v obou metropolích osm stovek vysokoškoláků a středoškoláků.
Majálesy, tradiční studentské oslavy jara, navštívily v Praze a Brně poprvé v historii současně pojízdné hlídky měřící hladinu alkoholu v krvi studentů. V davech festivalových nadšenců a milovníků piva pomocí alkoholových testerů měřily, kolik promile by potenciální řidiči nadýchali, pokud by sedli za volant.
Měření se v Praze podrobilo 466 návštěvníků majáles, dalších 343 se zapojilo v moravské metropoli. "Kapacitně ani časově jsme nemohli změřit ani tolik lidí, kolik jich mělo na místě zájem," řekla mluvčí projektu Martina Čmielová.
Mnohem střízlivějším městem se nakonec stala Praha - průměrná hodnota alkoholu v dechu studentů se tam pohybovala okolo 0,99 promile. V Brně však nadýchali mladí lidé v průměru 1,23 promile. Obecně se uvádí, že při dosažení této hodnoty již člověk zaznamenává zhoršení pohybu, úsudku, problémy s řečí i agresivitou a až desetkrát se zvyšuje riziko autonehody.
Mnohem častěji byla v Brně také naměřena horní hranice měřících přístrojů čtyř promile, dokonce sedmkrát, v Praze oproti tomu pouze dvakrát. V případě dosažení této hranice je přitom člověk již v ohrožení života. "Při měření je možné zaznamenat jisté procento zkreslení těsně po požití alkoholu. Toho jsme se snažili vyvarovat, ale stoprocentně se to uhlídat nedá," vysvětlila Čmielová. Čistou nulu se alkohlídkám podařilo naměřit v Praze dvaasedmdesátkrát, v Brně pouze šestadvacetkrát.
Cílem projektu bylo podle Čmielové zvýšení povědomí mladých lidí o riziku konzumace alkoholu na festivalech. "Hlídky navíc upozorňovaly mladé lidi na nutnost domluvit se předem na tom, kdo bude řídit a kdo se proto případné konzumace alkoholických nápojů zcela zdrží," dodala koordinátorka.