Do tří let v Brně vznikne unikátní centrum pro výuku lékařů. Ve virtuální nemocnici za 700 milionů korun budou obtížné zákroky trénovat na umělých pacientech a s herci. Takzvané Multidisciplinární simulační centrum se má stát součástí Mezinárodního centra klinického výzkumu, za nímž stojí brněnská Nemocnice u sv. Anny a soukromá americká klinika Mayo. Lékaři by se v centru měli naučit řešit situace, do kterých se mohou dostat na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, koronárních jednotkách nebo v ambulancích. Zároveň si tu budou moci vyzkoušet nové diagnostické a léčebné metody. Pomáhat jim budou nejmodernější informační a vizualizační technologie včetně robotických pacientů.
Lékaři se s pacienty budou v centru učit také mluvit. Jednou z plánovaných součástí projektu je totiž centrum pro výuku komunikace. Pacienty zastoupí speciálně školení herci. Například medici si díky tomu poprvé vyzkouší, jak jednat v situacích, jichž se každý lékař obává, například jak člověku sdělit špatnou zprávu o jeho zdravotním stavu .
Vzdělávací centrum bude sloužit především studentům lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Pomáhat ale má i zkušeným specialistům a především celým lékařským týmům. Měli by se zde trénovat odborníci na všech stupních vzdělávání z takřka každého oboru medicíny.
Ministerstvo zdravotnictví chce získat až 85 procent potřebné částky od Evropské unie. Licenci pro vybudování centra získalo Česko od prestižní americké kliniky Mayo, která podobné vzdělávací centrum provozuje od roku 2006 a která je považována za jedno z nejprestižnějších zdravotnických zařízení na světě.