Brno/Bosna a Hercegovina, 30. srpna 2012 – Speciální jednotka policejních potápěčů z Brna odjíždí 3. září do Bosny a Hercegoviny. Bude součástí expertní mise, která bude po deset dnů hledat a vytahovat z řeky Sávy munici pocházející z dob válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Podle dostupných informací leží na dně řeky až sto padesát kusů minometných granátů. O misi informoval vedoucí odboru policejních potapěčů plukovník Lubomír Znojil.

„O pomoc požádal zástupce velitele bosenské speciální jednotky SIPA (State investigation and protection agency pozn. red) Marko Dominkovic, a to při jednáních, která se konala v průběhu expertní mise příslušníků odboru speciálních potápěčských činností a výcviku v zemích západního Balkánu v loňském roce," popisuje Znojil.

V červnu 2012 Bosna a Hercegovina oficiálně požádala Ministerstvo zahraničních věcí České republiky o pomoc českých policejních potápěčů. „V současné době probíhá intenzívní logistická příprava expertní mise. Dále probíhají výcviky zaměřené na pátrání po munici v říčním prostředí a její následné vyprošťování," sdělil plukovník Znojil. Cvičení probíhají na řece Moravě a Dyji se zapůjčenou municí od české armády.

Do Bosny a Hercegoviny pojede 18 expertů

Zahraniční mise se zúčastní osmnáct účastníků. Expertní tým je složen z dvanácti příslušníků Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku v Brně, (mezi nimiž jsou 3 potápěči – pyrotechnici), dvou pyrotechniků z Pyrotechnické služby (specialista na NVS – nástražné výbušné systémy a specialista se zaměřením na munici) a jednoho příslušníka Zásahové jednotky Královéhradeckého kraje, který je zkušeným potápěčem a současně pyrotechnikem. Dále bude součástí týmu odborný poradce, tlumočník a lékař.

Policejní potápěči z odboru speciálních potápěčských činností v Brně jsou v rámci struktury české policie ceněnými specialisty. Provádí například tzv. forenzní potápění, tedy ohledání místa činu pod vodní hladinou, přičemž jsou schopni dosahovat výsledků ve všech druzích vodního prostředí u nás, a to až do hloubky 100 metrů, v kontaminovaných vodách, pod ledem. Často také slaňují v jeskynních systémech, nebo do nepřístupných míst jako jsou například studny. Pyrotechnická činnost pod vodní hladinou je dalším specifikem brněnských potápěčů.

ilustrační foto: archiv PČR