Brno, 4. prosince 2012 - Máte v hlavě nápad na zajímavou technologii, která by zlepšila život alespoň milionu lidí ve vašem regionu? Nebo už na této technologii reálně pracujete? Přihlaste ji do soutěže Global Impact Competition a vyhrajte stipendium v Silicon Valley v hodnotě 25 tisíc dolarů, vyzývá NASA.

Soutěž organizuje Singularity University, mezi jejíž zakladatele se řadí právě NASA, přihlásit se mohou lidé ze střední a východní Evropy i Turecka. Partnerem soutěže pro Českou republiku je JIC (Jihomoravské inovační centrum).

Soutěž Global Impact Competition pořádaná Singularity University hledá takové inovace, které mají potenciál zlepšit život alespoň milionu lidí v regionu díky novým technologiím. Autoři nejlepších projektů získají hned dvě stipendia v hodnotě 25 tisíc dolarů na letní program university při NASA. Singularity University patří mezi jednu z nejžádanějších organizací zaměřených na technologie a inovace. Vítězové se zúčastní programu Singularity University na léto 2013. Stipendium pokryje náklady na dopravu, ubytování, stravu a samotné studium.

„Program Singularity University je extrémně intenzivní, zahrnuje náročné kurzy, exkurze do velkých společností jako Facebook, Google či Cisco i do zajímavých startupů. V rámci kurzů spolupracují účastníci s významnými osobnostmi Silicon Valley. Na konci dvou a půl měsíčního programu zakládají vlastní firmy, které mohou získat investici od venture kapitalistů v dané oblasti,“ popisuje náplň programu Miloš Sochor, hlavní konzultant JIC. Právě JIC se stal partnerem soutěže pro Českou republiku a úkolem organizace je tak vytipovat a oslovit potenciální soutěžící.

V minulém ročníku se probojoval do finále soutěže například student pražského ČVUT Václav Plevka, porotu zaujal projektem inteligentního dopravního systému, který předchází potenciálním hrozbám dopravního kolapsu a měl by vymýtit dopravní zácpy.

Jak se přihlásit
Inovátoři ze střední a východní Evropy i Turecka mohou své nápady přihlásit od 1. prosince 2012 do 15. února 2013 na www.sucee.eu. Přihlášky budou přijímány ve dvou kolech. Každé kolo porota vyhodnotí samostatně, vybraní soutěžící pak budou pracovat na praktické realizaci svých projektů. Účastníky finále vybere porota v březnu 2013.

Finalisté představí své nápady v rámci konference Global Impact CEE & Turkey v polovině dubna v Budapešti. V porotě zasedne například Salim Ismali, bývalý zástupce ředitele Yahoo. Další porotci budou z řad regionálních představitelů významných korporací.
V loňském prvním běhu obdrželi organizátoři soutěže ze středoevropského regionu přes padesát přihlášek. Letos očekávají více než dvě stovky přihlášených.

Singularity University byla založena neziskovými institucemi v Silicon Valley a sídlí v kalifornském Výzkumném centru NASA. Univerzita sdružuje vědce, výzkumníky, podnikatele a vládní představitele, kteří se zabývají nejnovějšími inovacemi a trendy v technologiích, jako jsou 3D tisk, alternativní způsoby přepravy nebo vesmírné technologie.

Zdroj: Jihomoravské inovační centrum